Per Mertesacker sivussa todennäköisesti koko loppukauden
Arsenalin puolustaja Per Mertesackerin nilkkavamma on osottautunut luultua pahemmaksi.
Aluksi arvioitiin, että saksalainen olisi sivussa noin kuukauden, mutta tutkimukset osoittivat ettei miehellä ole todennäköisesti asiaa kentille enää tämän kauden aikana.
Manageri Arsene Wenger totesi, että ei tiedä kauan pelaaja on sivussa, mutta joka tapauksessa kyse on pitkästä sairaslomasta: ”valitettavasti hän joutuu leikkaukseen, ja menetämme hänet hetkeksi. Kuinka pitkäksi ajaksi? En tiedä”.
Gunners sai myös hyviä uutisia, sillä Laurent Koscielnyn tutkimuksissa ei ilmennyt vakavampia vammoja. Hän on todennäköisesti takaisin kentillä jo ensi viikolla.
Myös Afrikan maiden mestaruusturnauksesta palannut Gervinho palaa miehistöön, ja pitkään loukkaantuneena ollut Carl Jenkinson tehnee paluun harjoituksiin ensi viikolla.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Julen Lopetegui puhui potkuistaan: ”Kukaan ei sanonut meille, että työpaikkamme olisi vaarassa”
- Cole Palmer ei halunnut jättää Manchester Cityä: ”Olin niin periksiantamaton”
- Jaap Stam: Manchester Unitedin kannattaisi tarjota Paul Pogballe sopimusta
- Bruno Fernandes otti kantaa Roy Keanen kritiikkiin: ”Minulla on paljon kehitettävää kapteenina”
- Bruno Fernandesilla oli mahdollisuus poistua Manchester Unitedista: ”Sain tarjouksen muualta”
- Manchester City taistelee loppukauden paikasta Mestarien liigaan – Pep Guardiola ei pidä sitä huonona asiana: ”Mahtava kisa”
- Romano: Chelsea sopinut uudesta pelaajahankinnasta – 17-vuotiaan timantin markkina-arvo jo 30 miljoonaa euroa
- Trent Alexander-Arnold sivussa cup-finaalista – Arne Slot antoi päivityksen Liverpool-tähden loukkaantumisesta
- Thomas Tuchel perusteli Englannin ryhmän yllätysnimeä – ”Hyvin vaikuttava ura”
- Marcus Rashford palaa Englannin paitaan – Thomas Tuchel nimesi myös kaksi ensikertalaista ensimmäiseen karsintaryhmäänsä
- Man United -puolustajalta poikkeuksellinen hyvän urheiluhengen teko – ”Olen ylpeä hänestä”
- Marcus Rashford palaa Englannin paitaan – Thomas Tuchel nimesi myös kaksi ensikertalaista ensimmäiseen karsintaryhmäänsä
- CM: Federico Chiesa jättämässä Liverpoolin kesällä
- Manchester United ja Tottenham Eurooppa-liigan puolivälieriin – Bruno Fernandes iski hattutempun
- Wayne Rooney: Manchester Unitedin on päästävä eroon 10-15 pelaajasta
- Thomas Tuchel perusteli Englannin ryhmän yllätysnimeä – ”Hyvin vaikuttava ura”
- Rúben Amorim haltioissaan Bruno Fernandesin sankariteosta – ”Hän on täydellinen kapteeni”
- Bruno Fernandesilla oli mahdollisuus poistua Manchester Unitedista: ”Sain tarjouksen muualta”
- Huippuvireinen Marco Asensio kohtaa vanhan seuransa Mestarien liigassa: ”Olen todella onnellinen ystävieni puolesta”
- Romano: Chelsea sopinut uudesta pelaajahankinnasta – 17-vuotiaan timantin markkina-arvo jo 30 miljoonaa euroa