Brittilehti Guardianin mukaan Porto on hyväksynyt Chelsean 38 miljoonan punnan tarjouksen brassikärki Hulkista.

Lehtitietojen mukaan Porto vaati hyökkäyspään timantistaan alunperin vähintään 40 miljoonaa, mutta Chelsea näyttäisi saaneen tingittyä hinnan lopulliseen muotoonsa.

Hulkin ja Chelsean tulee päästä yhteisymmärrykseen enää henkilökohtaisen sopimuksen yksityiskohdista, minkä jälkeen 25-vuotiaan Hulkin siirto on sinetöity.

Chelsea on tehnyt ahkerasti kauppoja kauden päättymisen jälkeen. Hulkin ohella seuraan on jo hankittu Eden Hazard, Marko Marin ja Kevin De Bruyne. Hazardista Chelsea maksoi 32 ja Marinista sekä De Bruynesta 7 miljoonaa puntaa kummastakin.

Vastaavasti seurasta lähtevät Didier Drogba, Salomon Kalou ja Jose Bosingwa. Puolisen vuotta sitten ovea näytettiin Alexille ja Nicolas Anelkalle.