Fulhamista tänä syksynä potkut saanut Felix Magath on arvostellut kovin sanoin englantilaista jalkapalloa. 61-vuotiaan saksalaisvalmentajan avautuminen kohdistui sekä hänen entisiin työnantajiinsa että brittiläiseen jalkapalloon yleisesti.

– Harjoittelu tuottaa englantilaisille vaikeuksia. Kuka ammattiurheilija ei voi harjoitella kahdesti päivässä? Minusta tämä on vitsi, Magath kommentoi urheilusivusto spox.comille.

Magath saapui Fulhamin peräsimeen helmikuussa. Saksalaisen pesti jäi kuitenkin lyhyeksi heikkojen esitysten johdettua syyskuussa potkuihin.

– Toisin kuin Saksassa, englantilaiset eivät ole menestyneet 50 vuoteen. Saksalaisen mentaliteetin vuoksi sopeudumme hyvin joukkueurheilulajeihin, kuten jalkapalloon. Toisaalta Fulhamissa oli myös kurinpito-ongelmia ja olimme asian suhteen liian hellävaraisia.

Lähde: Marca