Englanti kohtaa Australian – Rashford lähellä avauspaikkaa

Englannin maajoukkue kohtaa tänä iltana Euroopan mestaruuskisoihin valmistavassa ottelussa Australian. Ottelu pelataan Sunderlandin Stadium Of Lightilla. Peli alkaa 21.45. Suomen aikaa.
Daniel Sturridgen pohjevamma on estänyt hänen osallistumisensa joukkueen harjoituksiin sekä keskiviikkona että torstaina, ja valmentaja Roy Hodgson onkin lupaillut avauskokoonpanoon hänen tilalleen nuorta Marcus Rashfordia. 18-vuotias hyökkääjä teki debyyttinsä Manchester Unitedin edustusjoukkueessa päättyneellä kaudella, ja on toden teolla lyömässä itseään läpi brittifutiksen eliittiin. Euroopan mestaruuskisojen oletettiin olevan vielä turhan iso loikka pelaajalle, mutta samoin kuin seurajoukkueessa, loukkaantumiset ovat mahdollisesti raottamassa hänelle ovea myös kansainvälisesti. Mikäli Rashford pelaa tänään, ja Sturridgen vamma estää kisamatkan, on kaikki mahdollista.
Rashfordin peluuttamisen puolesta Australiaa vastaan puhuu myös se, että Jamie Vardy on ottelusta poissa – hän meni keskiviikkona naimisiin.
Australian kapteeni, Crystal Palacea Valioliigassa edustava Mile Jedinak ei luvannut mahdollisesti vastaan asettuvalle Rashfordille kohtelua silkkihansikkain.
– Saa nähdä. Pelaajilla on erilaisia tapoja tehdä kentällä olonsa huomatuksi. Tunnetusti olen pelannut häntä vastaan ihan hiljattain, ja hän on ollut loistava. Olemme kaikki nähneet hänen rakettimaisen nousunsa parrasvaloihin, ja on kunniaksi pojalle olla nyt tässä tilanteessa, sanoi Jedinak viitaten oletettavasti muun muassa FA Cupin finaaliin.
– Olemme kuitenkin valmistautuneet tähän peliin normaalisti, emmekä kiinnittäneet yksilöihin enempää huomiota.
Wayne Rooney, Gary Cahill ja Fabian Delph ovat mitä suurimmalla todennäköisyydellä sivussa Englannin kokoonpanosta. Southamptonin maalivahti Fraser Forster sen sijaan saa paikan avauksessa.
Lähde: Sky Sports
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Näin Rúben Amorim arvioi Manchester Unitedin vetovoimaa siirtomarkkinoilla: ”Meillä on selvä suunnitelma”
- David Moyes vahvisti Evertonin musertavan takaiskun: ”Hän tulee olemaan loppukauden sivussa”
- Manchester Unitedin tähtipelaajan kausi saattaa olla ohi
- Arne Slot: Liverpoolilla viikonloppuna suuri vastuu
- Ura Arsenalissa jatkuu sittenkin? Seura tehnyt uuden sopimustarjouksen keskikenttätähdelleen
- Man United tekemässä jättikaappauksen toisesta Valioliiga-seurasta
- Times: Atlético Madrid haluaa kaksi pelaajaa Tottenhamista tänä kesänä
- Man United -legenda: Ruben Amorim tarvitsee apua pelaajahankinnoissa – ”Rekrytointi ei ole ollut tarpeeksi hyvää”
- Romano: Valioliigassa tehdään varmuudella 50 miljoonan punnan jättikauppa tänä kesänä
- NBA-legenda mukaan Evertonin omistajaksi
- Romano: Valioliigassa tehdään varmuudella 50 miljoonan punnan jättikauppa tänä kesänä
- Graham Potter vastasi West Ham -pelaajan rankkaan ulostuloon: ”Olen joistakin asioista eri mieltä”
- Man United tekemässä jättikaappauksen toisesta Valioliiga-seurasta
- Times: Atlético Madrid haluaa kaksi pelaajaa Tottenhamista tänä kesänä
- NBA-legenda mukaan Evertonin omistajaksi
- Man United -legenda: Ruben Amorim tarvitsee apua pelaajahankinnoissa – ”Rekrytointi ei ole ollut tarpeeksi hyvää”
- Asiantuntija ehdotti tätä hyökkääjää Manchester Unitedille – ”Puolustajille painajainen”
- Newcastlelle odotettu ilouutinen
- Virallista: Jamie Vardy jättää Leicesterin
- Ruud van Nistelrooy odottaa Leicesterin päätöstä