Huligaanit mellastivat EM-kisoissa – kahdelle brittifanille vankeutta
Kaksi englantilaista jalkapallofania on pidätetty Ranskan Marseillessa väkivaltaisuuksien takia.
Englantilaiset Alexander Booth, 20, ja Ian Hepworth, 41, ovat saaneet kahden ja kolmen kuukauden vankeustuomiot. Kaksikko on saanut viikonlopun väkivaltaisuuksien vuoksi myös porttikiellon Ranskaan.
Booth ja Hepworth olivat ensimmäiset käsiteltävät tapaukset Ranskan satamakaupungissa tapahtuneiden väkivaltaisuuksien jälkeen. Välikohtauksessa yksi kannattaja kärsi päävammoja.
UEFA uhkaa sulkea Englannin ja Venäjän ulos EM-kisoista, jos tällaista tapahtuu uudelleen (lue uutinen).
Booth vangittiin kahdeksi kuukaudeksi hänen heitettyään pullolla poliisia, jonka lisäksi hän sai kahden vuoden kiellon Ranskaan. Hepworth puolestaan sai kolmen kuukauden rangaistuksen samasta rikoksesta sekä saman kiellon.
Booth kertoi oikeudessa ennen asian käsittelyä.
– Haluan sanoa anteeksi poliisille ja ihmisille ja Marseillen kaupungille. Tämä ei ole minun tapaistani: En ole väkivaltainen ihminen. Rakastan työtäni ja perhettäni. En ole koskaan ollut mukana jalkapallohuliganismissa.
– Olin väärässä paikassa väärään aikaan.
”En ole koskaan ollut ongelmissa poliisin kanssa”
Boothia syytettiin muovipullon heittämisestä poliisia kohti. Hän sanoi, että se on saattanut näyttää siltä, kuin se olisi suunnattu poliisia kohti, mutta se ei ollut.
– En ole koskaan ollut ongelmissa poliisin kanssa. Kunnioitan poliisia hyvin paljon.
Myös Hepworthia syytettiin pullon heitosta poliisia kohden, jonka jälkeen hän oli kävellyt eteenpäin poimien toisen pullon. Hän väitti, ettei muista, mitä oli tapahtunut.
Loukkaantunut englantilaisfani, Andrew Bache, 50, oli kriittisessä tilassa ranskalaisessa sairaalassa tappelun jälkeen. Hän joutui rautakangilla varustautuneiden venäläisten uhriksi.
Englannin manageri Roy Hodgson ja kapteeni Wayne Rooney ovat vedonneet suoraan faneille pysyä poissa ongelmista (uutinen).
Lähde: The Guardian
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Thierry Henry: Jalkapallon ulkopuoliset ongelmat vaikuttavat Pep Guardiolaan – ”Sitä ei ole helppoa käsitellä”
- Gary Neville: Manchester United on mennyt vain huonompaan suuntaan Rúben Amorimin alaisuudessa
- Tottenham maksaa Mathys Telin neljän kuukauden lainasta hurjan korvauksen
- Tyrell Malacia jättää Manchester Unitedin
- West Hamin seurapomo lähti – sukset ristiin kahden edellisen valmentajan kanssa
- Chelsea hankki nuoren lupauksen Ranskasta
- Mikel Arteta Arsenalin siirtoikkunasta: ”Olemme pettyneitä”
- Virallista! João Félix lähtee Chelseasta lainalle
- Liverpoolille hyviä uutisia – tähtipelaaja välttyi vakavalta loukkaantumiselta
- Eddie Howe: Tästä syystä Newcastle joutui luopumaan vasta hankitusta pelaajasta
- Mikel Arteta Arsenalin siirtoikkunasta: ”Olemme pettyneitä”
- Eddie Howe: Tästä syystä Newcastle joutui luopumaan vasta hankitusta pelaajasta
- West Hamin seurapomo lähti – sukset ristiin kahden edellisen valmentajan kanssa
- Tyrell Malacia jättää Manchester Unitedin
- Virallista! João Félix lähtee Chelseasta lainalle
- Liverpoolille hyviä uutisia – tähtipelaaja välttyi vakavalta loukkaantumiselta
- Chelsea hankki nuoren lupauksen Ranskasta
- Manchester City täräytti jättihankinnan aivan siirtoikkunan takarajalla
- Ranskalaislahjakkuus siirtyy Valioliigaan
- Wolverhampton hankki kaksi maajoukkuepelaajaa – toinen suuressa roolissa Mestarien liigassa