Ryan Giggs neuvotteli Swansean kanssa – tästä syystä pesti ei onnistunut
Kuva: Getty Images
Manchester United -legenda Ryan Giggsiä pidettiin vahvana ehdokkaana Francesco Guidolinin seuraajaksi Swansean managerina, mutta tehtävään nimitettiin lopulta Bob Bradley.
Walesilainen Giggs, 42, paljasti lauantaina ITV:n jalkapallolähetyksessä, miksi hän ei ollut omasta mielestään oikea henkilö Swansean peräsimeen.
– Olin nauttimassa välivuodestani. Matkustelin hieman ja tein TV-töitä ja sitten sain soiton Swansealta, hän totesi ennen Englannin ja Maltan välistä MM-karsintaottelua.
– Tapasin heidät pari kertaa. Loppujen lopuksi seuran jalkapallo- ja omistajapuolelta tuli ristiriitaisia viestejä. Minusta tuntui siltä, etteivät heidän tavoitteensa kohdanneet minun tavoitteideni kanssa, joten se ei onnistunut.
Giggs toimi Unitedin tilapäisenä pelaaja-managerina David Moyesin potkujen jälkeen keväällä 2014. Louis van Gaalin manageriaikana apulaismanagerina työskennellyt Giggs jätti seuran tänä kesänä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- Loukkaantumisista kärsinyt Cole Palmer osui heti paluuottelussaan – Everton ei pystynyt selättämään peikkoaan
- Liverpool otti vapauttavan voiton – Mohamed Salah teki historiaa
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCONista: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Chelsea saa Cole Palmerin takaisin Everton-otteluun
- Tottenhamin valmennustiimiin tulossa muutos