”MLS-unelmani loppu?” – Näin jalkapallomaailmassa reagoitiin Donald Trumpin vaalivoittoon

Republikaanien ehdokkaaksi politiikan ulkopuolelta saapunut liikemies Donald Trump valittiin tiistain ja keskiviikon välisenä yönä Amerikan Yhdysvaltojen uudeksi presidentiksi. Trumpin vaalivoitto tuli monille yllätyksenä ja erittäin monille myös järkytyksenä.
Myös jalkapallomaailmassa reagoitiin 70-vuotiaan Trumpin voittoon. Trumpia tukeviakin kommentteja lienee olemassa, mutta pääasiassa sosiaalinen media täyttyi epäuskoisista ja kauhunsekaisista twiiteistä.
– En voi uskoa näkemääni. Tämä on niin noloa, Tottenhamin belgialaispuolustaja Jan Vertonghen twiittasi ja jatkoi:
– Haluaisin jutella Trumpin kannattajien kanssa ja kysyä, mitä heidän päässään liikkuu. En vain onnistu löytämään sellaisia.
– MLS-unelmani loppu?, kysyy puolestaan omassa twiitissään Bayern Münchenin espanjalaispelaaja Javi Martínez, joka on ilmeisesti suunnittelut tulevaisuudessa Yhdysvalloissa pelaamista.
Vaalitulos tuntui järkyttäneen myös Manchester Cityn Vincent Kompanyn mielenrauhaa:
– WTF. Pannaan ympäri maailmaa idiootteja valtaan ja katsotaan, mitä tapahtuu. Seuraavan sukupolven tosi-TV, Kompany kirjoitti.
– Tuntuu siltä, kuin olisin Ranskassa ja Brexit tapahtuisi uudelleen. En voi uskoa tätä, entinen Irlannin maajoukkuepelaaja Kevin Kilbane kirjoitti.
Donald Trumpin valtakausi Yhdysvaltain 45. presidenttinä alkaa 20.1.2017.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Näin Rúben Amorim arvioi Manchester Unitedin vetovoimaa siirtomarkkinoilla: ”Meillä on selvä suunnitelma”
- David Moyes vahvisti Evertonin musertavan takaiskun: ”Hän tulee olemaan loppukauden sivussa”
- Manchester Unitedin tähtipelaajan kausi saattaa olla ohi
- Arne Slot: Liverpoolilla viikonloppuna suuri vastuu
- Ura Arsenalissa jatkuu sittenkin? Seura tehnyt uuden sopimustarjouksen keskikenttätähdelleen
- Man United tekemässä jättikaappauksen toisesta Valioliiga-seurasta
- Times: Atlético Madrid haluaa kaksi pelaajaa Tottenhamista tänä kesänä
- Man United -legenda: Ruben Amorim tarvitsee apua pelaajahankinnoissa – ”Rekrytointi ei ole ollut tarpeeksi hyvää”
- Romano: Valioliigassa tehdään varmuudella 50 miljoonan punnan jättikauppa tänä kesänä
- NBA-legenda mukaan Evertonin omistajaksi
- Romano: Valioliigassa tehdään varmuudella 50 miljoonan punnan jättikauppa tänä kesänä
- Graham Potter vastasi West Ham -pelaajan rankkaan ulostuloon: ”Olen joistakin asioista eri mieltä”
- Man United tekemässä jättikaappauksen toisesta Valioliiga-seurasta
- Times: Atlético Madrid haluaa kaksi pelaajaa Tottenhamista tänä kesänä
- NBA-legenda mukaan Evertonin omistajaksi
- Man United -legenda: Ruben Amorim tarvitsee apua pelaajahankinnoissa – ”Rekrytointi ei ole ollut tarpeeksi hyvää”
- Asiantuntija ehdotti tätä hyökkääjää Manchester Unitedille – ”Puolustajille painajainen”
- Newcastlelle odotettu ilouutinen
- Virallista: Jamie Vardy jättää Leicesterin
- Ruud van Nistelrooy odottaa Leicesterin päätöstä