Evertonin stadionhanke nytkähti vihdoinkin eteenpäin – Nykyisellä stadionilla jo 125 vuotta

Everton on pelannut tunnelmallisella kotistadionillaan Goodison Parkilla sen perustamisvuodesta 1892 lähtien, mutta kenties seura muuttaa lähivuosina uuteen kotiin. Goodison Park on yksi koko maailman vanhimmista jalkapallostadioneista, mutta sen elinkaari valioliigakenttänä lähestyy loppuaan.
Everton on etsinyt paikkaa uudelle stadionille enemmän tai vähemmän aktiivisesti jo noin 20 vuoden ajan. Kolme konkreettista tämän vuosituhannen yritystä ovat kariutuneet milloin rahoitusvaikeuksiin ja milloin paikallisten vastustukseen. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että stadionhanke on ottamassa ensimmäisen tuikitärkeän askeleen eteenpäin.
Seura on päässyt Liverpoolin kaupungin kanssa yhteisymmärrykseen tontin hankkimisesta Bramley-Moore Dockilta. Paikka on ollut Evertonin ykkösvaihtoehto stadionille jo pidempään. Tontti sijaitsee aivan Merseyjoen kupeessa, noin 3,5 kilometrin päässä Goodison Parkilta.
Varsinaisen stadionin rakentamisesta ollaan vielä kaukana, sillä edessä ovat muun muassa rakennusluvan anominen ja saaminen, sekä tietysti rahoituksen hankkiminen. Stadionin rakennuskustannusten uskotaan olevan vähintään 300 miljoonaa puntaa.
– Nyt voimme siirtyä työn seuraavaan vaiheeseen huomattavasti suuremmalla itseluottamuksella, Evertonin toimitusjohtaja Robert Elstone kommentoi uutista Sky Sportsille.
– Kustannuksiin pitää tietysti saada selvyyttä. Meidän täytyy tiedostaa, että stadionista tulee tällä paikalla huomattavasti kalliimpi. Sitoudumme pitämään fanejamme täysin ajan tasalla projektin edistymisestä ja muiden merkkipaalujen saavuttamisesta.
Everton pelaa heti maaottelutauon jälkeen aprillipäivänä tulisen Liverpoolin derbyn. Pelipaikkana on tuolloin kuitenkin Anfield Road.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Nottingham Forestin unelma elää – Tottenham nurin vieraissa
- Kaksi nousijaa ensi kauden Valioliigaan varmistui – hurjaa ilotulitusta
- Jamie Vardy tilittää: ”Olen vihainen ja pettynyt”
- Mitä ilotulitusta! Yhden joukkueen Valioliiga-nousu on jo lähes varma, toinenkin on lähellä
- Karu tosiasia paljastui Valioliigan hännillä – tässä ovat lähtijät
- Mikel Arteta kommentoi rajun taklauksen kohteeksi joutuneen Bukayo Sakan tilannetta
- Pep Guardiola tiistain ottelusta: ”Se on finaali”
- Liverpool voittoon Leicesterissä – mestaruus voi ratketa jo keskiviikkona
- Arsenal jyräsi lähes varman sarjaputoajan – Chelsealta elintärkeä nousu vieraissa
- Kevin De Bruynen ura saattaa jatkua Englannissa: ”Olen avoin”
- Pep Guardiola tiistain ottelusta: ”Se on finaali”
- Mikel Arteta kommentoi rajun taklauksen kohteeksi joutuneen Bukayo Sakan tilannetta
- Karu tosiasia paljastui Valioliigan hännillä – tässä ovat lähtijät
- Mitä ilotulitusta! Yhden joukkueen Valioliiga-nousu on jo lähes varma, toinenkin on lähellä
- Kevin De Bruynen ura saattaa jatkua Englannissa: ”Olen avoin”
- Liverpool voittoon Leicesterissä – mestaruus voi ratketa jo keskiviikkona
- Antony kommentoi välejään Rúben Amorimin kanssa – Man Unitedissa epäonnistunut miljoonahankinta loistaa nyt lainalla
- Jamie Vardy tilittää: ”Olen vihainen ja pettynyt”
- Bruno Fernandesin pitkä putki poikki – viimeksi tammikuussa 2022
- Mikel Arteta ei aio antaa Liverpoolille juhlia