Valioliigajoukkueen suuret maalinteko-ongelmat jatkuvat – katastrofaaliset tilastot

Sunderland hävisi eilen Leicester Citylle 2-0 lukemin. Tappion myötä joukkueen säilyminen Valioliigassa on entistä suuremman työn takana.
Sunderlandin puolustus ei ole fantastista kautta pelaavan Jordan Pickfordin johdolla ollut ihan niin huono, mitä sarjasijoitus antaa olettaa. Esimerkiksi edellisessä kolmessa ottelussa joukkue on päästänyt keskimäärin yhden maalin ottelua kohden, mikä ei vielä tee otteluiden voittamisesta mahdottomia. Näistä peleistä se on kuitenkin saanut vain yhden pisteen.
Joukkueen suurin ongelma on ollut hyökkäyspelaaminen. Eilisen maaleitta jäämisen seurauksena Sunderland on pelannut jo yhdeksän tuntia ja 45 minuuttia maaleitta. Edellisessä kymmenessä Valioliigan ottelussa maaleja on vain yksi.
– Meidän täytyy pystyä tekemään maaleja rangaistusalueen ulkopuolelta. Lauomme sieltä aina ohi. Meillä oli myös hyviä keskityksiä, eli hyviä asioita on olemassa, mutta emme saa palloa maaliin, Sunderlandin valmentaja David Moyes
Eilisessä ottelussa Sunderlandin Victor Anichebe osui tolppaan ottelun ollessa 1-0 Leicesterille. Anichebe on ollut joukkueesta sivussa ennen tiistain peliä.
– Victorin takaisin saaminen tulee helpottamaan meitä. En sano, että hän tullee olemaan sateentekijä, mutta hän tulee auttamaan meitä luomaan lisää tilanteita.
Lisävahvistusta joukkue todellakin tarvitsee. Jermain Defoe on onnistunut tekemään 14 maalia Valioliigassa tällä kaudella, mutta loput joukkueesta yhteensä vain 10.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Man United tekemässä jättikaappauksen toisesta Valioliiga-seurasta
- Times: Atlético Madrid haluaa kaksi pelaajaa Tottenhamista tänä kesänä
- Man United -legenda: Ruben Amorim tarvitsee apua pelaajahankinnoissa – ”Rekrytointi ei ole ollut tarpeeksi hyvää”
- Romano: Valioliigassa tehdään varmuudella 50 miljoonan punnan jättikauppa tänä kesänä
- NBA-legenda mukaan Evertonin omistajaksi
- Ruud van Nistelrooy odottaa Leicesterin päätöstä
- Graham Potter vastasi West Ham -pelaajan rankkaan ulostuloon: ”Olen joistakin asioista eri mieltä”
- Newcastlelle odotettu ilouutinen
- Asiantuntija ehdotti tätä hyökkääjää Manchester Unitedille – ”Puolustajille painajainen”
- Virallista: Jamie Vardy jättää Leicesterin
- Graham Potter vastasi West Ham -pelaajan rankkaan ulostuloon: ”Olen joistakin asioista eri mieltä”
- Asiantuntija ehdotti tätä hyökkääjää Manchester Unitedille – ”Puolustajille painajainen”
- Newcastlelle odotettu ilouutinen
- Virallista: Jamie Vardy jättää Leicesterin
- Ruud van Nistelrooy odottaa Leicesterin päätöstä
- NBA-legenda mukaan Evertonin omistajaksi
- Kicker: Florian Wirtz kiinnostunut Manchester Cityn projektista
- Romano: Valioliigassa tehdään varmuudella 50 miljoonan punnan jättikauppa tänä kesänä
- Manchester Cityn ykkösvahti neuvottelee siirrosta Saudi-Arabiaan
- Howard Webb myönsi tuomarivirheen Merseysiden derbyssä – punaisen olisi pitänyt heilua