Lauantaivihje: Manchester United jatkaa voittokulkuaan Leicesterin kustannuksella?

[text-ad]Pitkävetovihjeet on uusi osio Valioliiga.comin lukijoille. Tarjoamme päivän kuumimpaan otteluun meidän pureskellun näkemyksemme vihjeen kera. Uusien pelaajien kannattaa hyödyntää vihjeen perässä oleva tarjous![/text-ad]
Manchester United – Leicester
Lauantaina 26.8 klo 19.30
Valioliiga
Lauantain valioliigakierroksella yhteen iskevät kautensa tyrmäävästi aloittanut Manchester United sekä uutta nousua kärkikahinoihin hakeva Leicester City. Pystyykö Leicesterin haavoittuva puolustus pysäyttämään tulivoimaisen Unitedin?
Kuten sanottu, kotijoukkue Manchester United on aloittanut uuden kauden tyrmäävällä tavalla. Takana on kaksi ottelua, joista saldona kaksi voittoa maalierolla 8-0!
Kesän täsmähankinta Romelu Lukaku on ollut ainakin toistaiseksi siirtokorvauksensa arvoinen viimeisteltyään kolme maalia otteluissa West Hamia ja Swanseaa vastaan. Lisäksi toinen kärki Marcus Rashford näyttää löytäneen paikkansa Lukakun parina, ja laadukasta taustatukea tulee nimimiehiltä, kuten Juan Matalta ja Paul Pogbalta.
Todellisuudessa United ei ole joutunut vielä todelliseen testiin eikä sen puolustustuksen pitävyyttä ole vielä testattu. Yllätysvalmis Leicester pystynee heittämään lauantai-illan peliin hyvän haasteen isännille.
Leicester aloitti oman taipaleensa tämän kauden Valioliigassa tapahtumarikkaalla Arsenal-kamppailulla, jonka se kuitenkin hävisi 3-4. Kyseisessä pelissä näkyi selkeästi ennakkoon tiedetty heikkous: puolustuspeli. Leicesterin puolustus on ajoittain pahasti myöhässä tilanteista ja liian usein sekasorto on kuvaavin termi joukkueen puolustuksesta puhuttaessa.
Toisaalta hyökkääjä Jamie Vardyn ruuti tuntuisi olevan kuivaa heti kauden avauksesta lähtien, mikä on tietenkin kullanarvoista joukkueen menestyshaaveille. Kauden toisessa ottelussa tulikin sitten rutiininomainen 1-0-voitto sarjanousija Brightonia vastaan. Tällä kaudella joukkuetta eivät rasita europelit, joten keskittyminen on suunnattu täysin Valioliigassa menestymiseen.
Poissaolot
Joukkueilla ei ole kokoonpanohuolia, vaan molemmat joukkueet pääsevät otteluun parhaalla mahdollisella kokoonpanolla.
Arvio
Manchester United haluaa varmasti pitää palloa kotikentällään ja hakea pallonhallinnan kautta kärsivällisesti voittoon tarvittavat osumat. Joukkueesta löytyy laatua kentän jokaiselle osa-alueelle, joten odotettavissa on, että United painaa päälle tarpeen mukaan koko ottelun ajan. Leicesterin mahdollisuus piilee tuttuun tapaan nopeissa vastahyökkäyksissä, mutta tällä kertaa punaisten paholaisten maalilla seisoo David de Gea, joka ilmiömäisillä torjunnoillaan pelastaa Unitedille toistakymmentä pistettä kaudessa.
Unitedin momentum ja joukkueen yhteispeli ovat nyt siinä iskussa, että isomaalinen voitto jälleen kerran ei olisi yllätys. Joukkueiden lähihistoriaan peilaten kotijoukkueen reilu voitto maistuu hyvältä.
Manchester United -2 ( United voittaa yli kahdella maalilla)
Kerroin 3.00
[text-ad]Aloita kausi tuplakassalla. Kun talletat 100€, saat heti 200€ pelirahaa. Avaa pelitili ille TÄSTÄ.[/text-ad]
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Man United tekemässä jättikaappauksen toisesta Valioliiga-seurasta
- Times: Atlético Madrid haluaa kaksi pelaajaa Tottenhamista tänä kesänä
- Man United -legenda: Ruben Amorim tarvitsee apua pelaajahankinnoissa – ”Rekrytointi ei ole ollut tarpeeksi hyvää”
- Romano: Valioliigassa tehdään varmuudella 50 miljoonan punnan jättikauppa tänä kesänä
- NBA-legenda mukaan Evertonin omistajaksi
- Ruud van Nistelrooy odottaa Leicesterin päätöstä
- Graham Potter vastasi West Ham -pelaajan rankkaan ulostuloon: ”Olen joistakin asioista eri mieltä”
- Newcastlelle odotettu ilouutinen
- Asiantuntija ehdotti tätä hyökkääjää Manchester Unitedille – ”Puolustajille painajainen”
- Virallista: Jamie Vardy jättää Leicesterin
- Graham Potter vastasi West Ham -pelaajan rankkaan ulostuloon: ”Olen joistakin asioista eri mieltä”
- Asiantuntija ehdotti tätä hyökkääjää Manchester Unitedille – ”Puolustajille painajainen”
- Newcastlelle odotettu ilouutinen
- Virallista: Jamie Vardy jättää Leicesterin
- Ruud van Nistelrooy odottaa Leicesterin päätöstä
- NBA-legenda mukaan Evertonin omistajaksi
- Kicker: Florian Wirtz kiinnostunut Manchester Cityn projektista
- Romano: Valioliigassa tehdään varmuudella 50 miljoonan punnan jättikauppa tänä kesänä
- Manchester Cityn ykkösvahti neuvottelee siirrosta Saudi-Arabiaan
- Howard Webb myönsi tuomarivirheen Merseysiden derbyssä – punaisen olisi pitänyt heilua