Nopea tilanne raivostutti Newcastlen – Bournemouthin sankari: ”Luulin saavani ulosajon”

Bournemouthin 1–0-voittomaalin viikonlopun vierasottelussa Newcastlea vastaan viimeistellyt Steve Cook myöntää, että hän olisi ollut valmis ottamaan punaisen kortin joukkueensa puolesta dramaattisen ottelun viime hetkillä.
Ulosajo saattoikin olla lähellä, sillä pian maalinsa jälkeen Cook näytti kaatavan läpiajoon karkaamassa olleen Dwight Gaylen. Erotuomari Paul Tierney ei kuitenkaan nähnyt tilanteessa rikettä.
Mikäli oikeudenjakaja olisi katsonut sen rikkeen arvoiseksi, seurauksena olisi hyvin todennäköisesti ollut suora punainen kortti. Newcastlen manageri Rafael Benítez ja kannattajat raivostuivat tilanteen seurauksena.
– Luulin hänen olleen paitsiossa, mutta en aikonut ottaa riskiä päästämällä hänet menemään. Hän (avustava erotuomari) ei näyttänyt paitsiota, ja se luultavasti oli rike, mutta niin se vain menee, Cook kommentoi Daily Echolle.
Cookilta kysyttiin, ehtikö sydän jo pompata kurkkuun.
– Kyllä, mutta ei siitä syystä, että ajattelin hänen tekevän maalin. Ehkä siksi, että luulin saavani ulosajon. Olisin kuitenkin enemmän kuin mielelläni auttanut joukkuettani saamaan kolme pistettä. Onneksi kumpaakaan ei tapahtunut ja saimme kolme pistettä.
Myös Bournemouthin manageri Eddie Howe myönsi, että Newcastle saattoi kärsiä vääryyttä.
– Sillä hetkellä ajattelin, että siitä olisi pitänyt tulla vapaapotku. Tiedän, etteivät Newcastlen fanit ole ehkä samaa mieltä kanssani, mutta mielestäni erotuomari suoriutui pelissä hyvin. Tiedän yhden joukkueen näkevän sen eri tavalla kuin toinen, mutta mahdollisesti se oli tilanne, jossa pääsimme pälkähästä.
Cook omisti täysosumansa Eden-pojalleen, joka syntyi viisi viikkoa sitten.
Seuraa meitä myös Instagramissa, Facebookissa ja Twitterissä. Instagramissa näet kätevästi mielenkiintoisimmat uutisemme, Facebookissa käydään kovimmat jälkipuinnit ja Twitteristä tavoitat kaikki uutisemme reaaliajassa!
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- Fantasy Premier League: GW 31 – kenet valita kapteeniksi?
- Newcastle tähyää kahta isoa hankintaa – Liverpool-pelaaja käymässä liian kalliiksi?
- Man United -vahti André Onanan vaimo ryöstettiin – matkaan lähti lähes 80 000 euron saalis
- Vanha seura kosiskelee jo Kevin De Bruyneä takaisin
- Arsenalin Mestarien liiga -ottelusta tuli iso päätös
- Everton-toppari joutui somevihan kohteeksi
- Kevin de Bruyne jättää Manchester Cityn
- Leicesterissä kuohuu – Ruud van Nistelrooy napit vastakkain keskikenttämiehen kanssa
- Loukkaantumiset Newcastlen kiusana – ykköshyökkääjä sivuun?
- Entinen Arsenal-tähti Mikel Artetasta: ”Kun hän saa haluamansa hyökkääjän…”
- Arsenalin Mestarien liiga -ottelusta tuli iso päätös
- Vanha seura kosiskelee jo Kevin De Bruyneä takaisin
- Kevin de Bruyne jättää Manchester Cityn
- Everton-toppari joutui somevihan kohteeksi
- Entinen Arsenal-tähti Mikel Artetasta: ”Kun hän saa haluamansa hyökkääjän…”
- Leicesterissä kuohuu – Ruud van Nistelrooy napit vastakkain keskikenttämiehen kanssa
- Arne Slotilta päivitys Liverpoolin loukkaantumistilanteesta
- Merseysiden derbystä tunnustettiin iso tuomarivirhe – tätä mieltä oli Arne Slot
- Loukkaantumiset Newcastlen kiusana – ykköshyökkääjä sivuun?
- Spurs-luotsi kiisti provosoineensa faneja tarkoituksella