Englantilaisseura rajussa syöksyssä – jo viides päävalmentaja 1,5 vuoden sisään

Hull City on nimittänyt uudeksi päävalmentajaksi Nigel Adkinsin. Seura tiedotti asiasta verkkosivuillaan.
Adkins sai 18 kuukauden mittaisen sopimuksen, mutta jos viime aikojen merkkejä on uskominen, sopimuksessa on aivan turhan paljon kuukausia. Adkins on nimittäin Hullille jo viides päävalmentaja viimeisen 1,5 vuoden sisään.
Ongelmat alkoivat toissa kesänä, kun Steve Bruce erosi tehtävästä (lue tästä). Vain paria kuukautta aiemmin Bruce oli luotsannut Hullin Valioliigaan. Samalla kun Bruce erosi, Hullille saattoi povat vaikeita aikoja. Näin me myös teimme kauden toissa kauden alla julkaistussa kausiennakossamme (lue tästä).
Ennakoimme, että Hull putoaa saman tien takaisin Mestaruussarjaan. Mekään emme kuitenkaan osanneet arvata, että seura menisi näin sekaisin, kuin nyt on nähty.
Kun Bruce lähti, hänet korvasi väliaikaisvalmentajana Mike Phelan, jonka pesti vakinaistettiin lopulta lokakuussa. Tammikuussa löyly oli liikaa, Phelan heivattiin pihalle ja tilalle tuotiin Marco Silva. Portugalilainen teki erinomaista työtä ja sai oman uransa vahvaan nousuun (tällä hetkellä Watfordin päävalmentajana). Hull kuitenkin putosi ja Silvan tilalle nimitettiin venäläinen Leonid Slutski.
Voittoprosentti oli Slutskin alaisuudessa vain 19 ja hän sai kengän kuvan takalistoonsa vajaa viikko sitten. Ja nyt pestissä siis aloittaa Adkins.
Juuri nyt ollaan aika kaukana siitä Hullista, jonka Bruce nosti Valioliigaan keväällä 2016. Tällä hetkellä Hull on Mestaruussarjassa sijalla 20. 20 ottelustaan joukkue on voittanut vain neljä. Kärkipaikka on karannut jo 28 pisteen päähän, ja nousukarsintoihinkin on matkaa 16 pistettä. Huomattavasti lähempänä kummmittelee putoamisviiva, johon on matkaa vain kolme pinnaa.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Cole Palmer ei halunnut jättää Manchester Cityä: ”Olin niin periksiantamaton”
- Jaap Stam: Manchester Unitedin kannattaisi tarjota Paul Pogballe sopimusta
- Bruno Fernandes otti kantaa Roy Keanen kritiikkiin: ”Minulla on paljon kehitettävää kapteenina”
- Bruno Fernandesilla oli mahdollisuus poistua Manchester Unitedista: ”Sain tarjouksen muualta”
- Manchester City taistelee loppukauden paikasta Mestarien liigaan – Pep Guardiola ei pidä sitä huonona asiana: ”Mahtava kisa”
- Romano: Chelsea sopinut uudesta pelaajahankinnasta – 17-vuotiaan timantin markkina-arvo jo 30 miljoonaa euroa
- Trent Alexander-Arnold sivussa cup-finaalista – Arne Slot antoi päivityksen Liverpool-tähden loukkaantumisesta
- Thomas Tuchel perusteli Englannin ryhmän yllätysnimeä – ”Hyvin vaikuttava ura”
- Marcus Rashford palaa Englannin paitaan – Thomas Tuchel nimesi myös kaksi ensikertalaista ensimmäiseen karsintaryhmäänsä
- Man United -puolustajalta poikkeuksellinen hyvän urheiluhengen teko – ”Olen ylpeä hänestä”
- Man United -puolustajalta poikkeuksellinen hyvän urheiluhengen teko – ”Olen ylpeä hänestä”
- Marcus Rashford palaa Englannin paitaan – Thomas Tuchel nimesi myös kaksi ensikertalaista ensimmäiseen karsintaryhmäänsä
- Manchester United ja Tottenham Eurooppa-liigan puolivälieriin – Bruno Fernandes iski hattutempun
- CM: Federico Chiesa jättämässä Liverpoolin kesällä
- Wayne Rooney: Manchester Unitedin on päästävä eroon 10-15 pelaajasta
- Thomas Tuchel perusteli Englannin ryhmän yllätysnimeä – ”Hyvin vaikuttava ura”
- Rúben Amorim haltioissaan Bruno Fernandesin sankariteosta – ”Hän on täydellinen kapteeni”
- Huippuvireinen Marco Asensio kohtaa vanhan seuransa Mestarien liigassa: ”Olen todella onnellinen ystävieni puolesta”
- Fantasy Premier League: GW 29 – Pitäisikö Salah myydä?
- Arsenal kiinnostunut Man Citystä tutusta tähdestä – sopimus päättymässä