Legendaarisen Chelsea-Barcelona -ottelun tuomari sai vuosien ajan tappouhkauksia: ”Se ei ollut paras päiväni”

Uransa lopettanut norjalaistuomari Tom Henning Øvrebø oli huomion keskipisteenä keväällä 2009, kun Chelsea ja Barcelona kohtasivat Mestarien liigan toisessa, ratkaisevassa välierässä Stamford Bridgellä.
Barcelona-ikoni Andrés Iniesta tasoitti lisäajan kolmannella minuutilla tilanteeksi 1-1, mikä merkitsi katalonialaisten etenemistä kilpailun loppuotteluun.
Ottelu jäi monille mieleen lukuisten kyseenalaisten tuomioiden ja viheltämättä jääneiden rikkeiden takia. Øvrebø myöntää itsekin, että Lontoon ilta ei jäänyt hänelle erityisen mieleisenä muistiin.
Barcelonan puolustaja Eric Abidal sai toisella jaksolla punaisen kortin, mutta Chelsea ei onnistunut tappamaan otteluparia edukseen. Useat Chelsean pelaajat ja kannattajat valittivat ottelun jälkeen, että heiltä jäi saamatta ainakin kuusi rangaistuspotkua.
Iniestan tasoituksen jälkeen Barça-kärki Samuel Eto’o pelasi palloa omalla rangaistusalueellaan kädellä, mikä jäi myös Øvrebølta huomaamatta. Michael Ballack jahtasi tilanteen jälkeen norjalaistuomaria ympäri kenttää karjuen hänelle päin naamaa.
Chelsean pelaajat Didier Drogba ja Jose Bosingwa saivat ottelun jälkeen pelikiellot rajusta protestoinnistaan.
Lontoolaisseuran kannattajat eivät vieläkään ole unohtaneet Øvrebøn toimia. Hän on monesti kertonut saaneensa tappouhkauksia vielä vuosia ottelun jälkeenkin.
Pelin päätösvihelluksen jälkeen Øvrebøn ja muun tuomariston oli vaihdettava hotellia turvallisuussyistä.
– Se ei ollut paras päiväni, se on varmaa. Mutta tuomarit saattavat tehdä tuollaisia virheitä, kuten pelaajat ja valmentajatkin välillä, kertoi Øvrebø Marcalle.
– Olen ylpeä pitkästä urastani ja siitä, että kuuluin hetken Euroopan elittiin tai ainakin maani parhaisiin. Sen takia minua ei voida muistaa vain siitä yhdestä pelistä.
– En puhunut ottelun jälkeen yhdellekään pelaajalle. Jätin kentän arvokkaana, menin pukukoppiin, ja siinä se.
– Muistan toki, että meidän oli vaihdettava hotelleja, ja moni ihminen oli vihamielinen meitä kohtaan. Meidän oli oltava varovaisia seuraavina päivinä.
– En voi muuttaa ihmisten mielipiteitä. Mutta olisi ollut mielenkiintoista kysyä esimerkiksi Real Madridin kannattajilta, olisivatko he olleet samaa mieltä päätöksistäni, jos ne olisivat olleet heille suosiollisia eikä Barcelonalle.
– Meillä tuomareilla on vain muutama sekunti aikaa päättää. Ihmiset voivat nähdä tilanteet televisiosta ja sanoa, että ”Voi luoja, minä olin väärässä tuosta pilkusta tai punaisesta kortista”. Nämä ovat normaaleja asioita.
– Olin vastuussa tehdyistä päätöksistä. Voimme väittää, että jos olisin tehnyt toisin, niin ehkä Chelsea olisi mennyt finaaliin. Sitä emme saa ikinä tietää.
Chelsea ja Barcelona kohtaavat tiistaina Mestarien liigan neljännesvälierän ensimmäisessä osassa Stamford Bridgellä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Wrexhamille kolmas peräkkäinen sarjanousu!
- Crystal Palace FA Cupin finaaliin näyttävillä maaleilla
- André Onana siirtoneuvotteluissa Saudi-Arabiaan
- Matheus Cunha sivusi ennätystä – Valioliigan viimeinen putoaja varmistui
- Burnley ylsi historialliseen merkkipaaluun
- Arne Slot yllättyi toimittajan väitteestä: ”Joskus on parempi olla uskomatta…”
- Aston Villan konkarimaalivahti siirtymässä Ruotsiin
- Jamie Carragher ei ollut aikoinaan vakuuttunut Virgil van Dijkista: ”Pelaaminen näytti kuin hidastetulta”
- Fantasy Premier League: BGW 34 – katso toimituksen Free Hit -joukkue
- Bernardo Silva pettyi Kevin De Bruynen päätökseen: ”Seura menettää osan sielustaan”
- Wrexhamille kolmas peräkkäinen sarjanousu!
- André Onana siirtoneuvotteluissa Saudi-Arabiaan
- Crystal Palace FA Cupin finaaliin näyttävillä maaleilla
- Matheus Cunha sivusi ennätystä – Valioliigan viimeinen putoaja varmistui
- Bernardo Silva pettyi Kevin De Bruynen päätökseen: ”Seura menettää osan sielustaan”
- Burnley ylsi historialliseen merkkipaaluun
- Arne Slot yllättyi toimittajan väitteestä: ”Joskus on parempi olla uskomatta…”
- Aston Villan konkarimaalivahti siirtymässä Ruotsiin
- Jamie Carragher ei ollut aikoinaan vakuuttunut Virgil van Dijkista: ”Pelaaminen näytti kuin hidastetulta”
- Näin Rúben Amorim arvioi Manchester Unitedin vetovoimaa siirtomarkkinoilla: ”Meillä on selvä suunnitelma”