Miksi 29-vuotias nimimies päätti siirtyä Valioliigasta Hollannin pääsarjaan? Sanoo päätöksen olleen helppo

Moni jalkapallon ystävä jäi pohtimaan, miksi parhaassa iässä pelaajana oleva Dušan Tadić päätti siirtyä kovatasoisesta Valioliigasta heppoisempaan Hollannin pääsarjaan. Serbialaisen siirtyminen Southamptonista Ajaxiin sai sinettinsä keskiviikkona.
– Olen erittäin onnellinen, koska Ajax on yksi Hollannin ja maailman suurimmista seuroista. Unelmani on aina ollut pelata Ajaxissa. Se oli helppo päätös, koska minulla oli paljon mahdollisuuksia Valioliigassa ja muissa maissa, mutta mielestäni Ajax on paras vaihtoehto tulevaisuuteni kannalta, hän perustelee.
Tadić vietti Southamptonissa neljä kautta ja viimeisteli 23 maalia 162 ottelussa. Mies sanoo osoittaneensa, että pystyy pelaamaan korkealla tasolla.
– Onnistuin hyvin Valioliigassa. Neljän vuoden aikana olin kolme kertaa Valioliigan viiden parhaan syöttäjän joukossa ja luultavasti kärkikymmenikössä tilanteiden luojana. Olen hyvin ylpeä siitä, koska Southampton ei ole suurin seura Valioliigassa ja Valioliiga on maailman vaikein liiga.
Serbian MM-kisajoukkueeseen kuulunut Tadić kertoo saaneensa manageri Mark Hughesin siunauksen lähdölleen. Mauricio Pellegrinon maaliskuussa korvannut walesilaisluotsi johdatti Saintsin kuiville vaikeassa tilanteessa.
– Olen varma, että Mark Hughes menestyy loistavasti Southamptonissa apulaistensa Eddien (Niedzwieckin) ja Markin (Bowen) kanssa. Kunpa he olisivat tulleet aiemmin. Nautin heidän kanssaan työskentelemisestä. He tekevät loistotyötä ilman minuakin, ja minusta tuntui, että oli oikea hetki lähteä.
Lähde: London Evening Standard
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Man United tekemässä jättikaappauksen toisesta Valioliiga-seurasta
- Times: Atlético Madrid haluaa kaksi pelaajaa Tottenhamista tänä kesänä
- Man United -legenda: Ruben Amorim tarvitsee apua pelaajahankinnoissa – ”Rekrytointi ei ole ollut tarpeeksi hyvää”
- Romano: Valioliigassa tehdään varmuudella 50 miljoonan punnan jättikauppa tänä kesänä
- NBA-legenda mukaan Evertonin omistajaksi
- Ruud van Nistelrooy odottaa Leicesterin päätöstä
- Graham Potter vastasi West Ham -pelaajan rankkaan ulostuloon: ”Olen joistakin asioista eri mieltä”
- Newcastlelle odotettu ilouutinen
- Asiantuntija ehdotti tätä hyökkääjää Manchester Unitedille – ”Puolustajille painajainen”
- Virallista: Jamie Vardy jättää Leicesterin
- Graham Potter vastasi West Ham -pelaajan rankkaan ulostuloon: ”Olen joistakin asioista eri mieltä”
- Asiantuntija ehdotti tätä hyökkääjää Manchester Unitedille – ”Puolustajille painajainen”
- Newcastlelle odotettu ilouutinen
- Virallista: Jamie Vardy jättää Leicesterin
- Ruud van Nistelrooy odottaa Leicesterin päätöstä
- NBA-legenda mukaan Evertonin omistajaksi
- Kicker: Florian Wirtz kiinnostunut Manchester Cityn projektista
- Romano: Valioliigassa tehdään varmuudella 50 miljoonan punnan jättikauppa tänä kesänä
- Manchester Cityn ykkösvahti neuvottelee siirrosta Saudi-Arabiaan
- Howard Webb myönsi tuomarivirheen Merseysiden derbyssä – punaisen olisi pitänyt heilua