Manchester City aloitti tämän kauden Mestarien liigan lievästi sanottuna pettymyksellä – Lyon kävi viemässä täyden pistepotin Etihadilta. Tänään Pep Guardiolan joukot ottavat vieraskentällä mittaa Hoffenheimista.

Manageri sanoo olevan hyvä, että hänen pelaajansa heräävät kilpailun todellisuuteen.

– Jokainen mukana oleva joukkue on todella hyvä, siksi kilpailu on niin monimutkainen. Poislukien Real Madrid; se on ollut mahdoton kenelle tahansa viime vuosina.

Ensimmäisen pelin tulos saattaa Guardiolan mukaan kääntyä Cityn eduksi.

– Ehkä meidän, niin joukkueena kuin seurana, on käytävä tällaisia vaiheita kisassa läpi. Kahtena aiempana kautena, joina minä olen ollut täällä, selviydyimme lohkovaiheesta melko helposti. Ehkä kovuus heti alusta saakka on se, mitä tällä kertaa tarvitaan. Ellemme kestä tätä, emme yksinkertaisesti ole riittävän hyviä.

Englannissa kohistaan jo ensi viikonlopusta, jolloin City matkaa Liverpoolin vieraaksi Anfieldille. Puhutaan isosta ottelusta.

– Iso ottelu. Iso ottelu meillä on edessä nyt.

Sergio Agüero on mukana Hoffenheim-ottelussa, vaikka hänen terveydentilansa on ollut vaakalaudalla.

– Hän on täällä, koska lääkärit ja fysiot sanoivat, että hän pystyy auttamaan meitä, ja on jo paljon, paljon paremmassa kunnossa. Päätämme, pelaako hän vai Gabriel Jesus. Kaikki ovat täällä siksi, että ovat valmiita pelaamaan.

Lähde: The Independent