Pasi Rautiainen pitää Liverpoolin pientä toivonkipinää yllä: ”Eivät anna sattumalle mitään mahdollisuutta!”

Liverpool kohtaa Valioliigan päätöskierroksella kotonaan Wolverhamptonin. Se on liigassa toisena pisteen päässä johtavasta Manchester Citystä.
Liverpoolilla on alla tunteikas Mestarien liigan välierävoitto FC Barcelonasta, ja manageri Jürgen Kloppin miehistö lähtee otteluun varmasti kovalla latauksella. Liverpoolin mestaruussaumat ovat yhä ohuesti olemassa. Oman voiton lisäksi Manchester Cityn pitäisi menettää pisteitä Brightonin vieraana.
– Jürgenillä ei ole varmastikaan vaikeuksia pitää hyvää fiilistä päällä. Se tulee automaattisesti. Nyt hän varmasti miettii sitä, miten tätä saisi jarrutettua! Nyt ei ole edessä iltamatsi eivätkä vastaan tule Katalonian pojat. Tulee nousijajoukkue, joka haluaa laittaa kapuloita rattaisiin ja tehdä ison asian tuloksen muodossa, ennakoi Valioliiga.comille Viasatin jalkapalloasiantuntija Pasi Rautiainen.
Liverpoolin hyökkäyksestä puuttuivat viikolla Mohamed Salah ja Roberto Firmino. Maalit Barcelonaa vastaan tekivät Divock Origi ja Georginio Wijnaldum. Myös Xherdan Shaqiri pelasi vahvasti.
– Kokoonpano on tärkeä ja odotan mielenkiinnolla, keitä Jürgen laittaa avaukseen. Nyt kastanjat kävi poimimassa tulipesästä ne jätkät, jotka eivät ole olleet viime aikoina otsikoissa. Pieni Kosovon mies (Shaqiri) ei ole ollut esillä, mutta niin vain hän otti tulikuumat kastanjat nuotiosta, Rautiainen innostuu.
Rautiainen ei usko, että pelasivat Liverpoolilla ketkä vain, että joukkue kompastuisi tasapeliinkään, sillä panokset ovat kovat.
– Kokoonpano on kiva nähdä, mutta olen aika varma siitä, että Pool ei anna sattumalle mitään mahdollisuutta. Jos etelässä tapahtuu rantaihme, niin Liverpool on valmistautunut siihen, sanoo Rautiainen viitaten myös Cityn edessä olevaan pakkovoittoon Brightonista.
Liverpool-Wolverhampton nähdään sunnuntaina Viasat Urheilu -kanavalla ja suoratoistopalvelu kello 16.55.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikel Merino iskee maaleja kuin liukuhihnalta vieraalla pelipaikalla: ”Olen hieman yllättynyt tästä…”
- Manchesterin derby jätti paljon toivomisen varaa – päättyi pistejakoon
- Valioliigan ensimmäinen putoaja selvillä
- Liverpool kärsi sarjakauden toisen tappionsa – Tottenham palasi viimein voittokantaan
- Wesley Fofanan epäonni jatkuu – Chelsea-topparin kausi ohi
- Morgan Rogers: Aston Villa ei lähde kumartelemaan PSG:lle
- Rúben Amorim: Manchester United tarvitsee 1-2 isoa hankintaa
- Arsenalin Mikel Arteta raivona tuomiosta: ”Ei ikinä pilkku”
- Aston Villa otti ison voiton taistelussa Mestarien liiga -paikasta – huima avausvartti ratkaisi
- Valioliigan derbykamppailussa kolme ulosajoa – putoamistaistossa merkittävä tulos
- Rúben Amorim: Manchester United tarvitsee 1-2 isoa hankintaa
- Vanha seura kosiskelee jo Kevin De Bruyneä takaisin
- Times: Chelseaa uhkaa rangaistus Uefalta – talousrajat paukkuivat reilusti yli
- Arsenalin Mikel Arteta raivona tuomiosta: ”Ei ikinä pilkku”
- Arne Slot jyrähti Michael Owenin kommentista: ”Siinä sinulle vastaus”
- Valioliigan derbykamppailussa kolme ulosajoa – putoamistaistossa merkittävä tulos
- Englannin maajoukkuemaalivahti lähtökuopissa: ”Ehkä ulkomaille”
- Aston Villa otti ison voiton taistelussa Mestarien liiga -paikasta – huima avausvartti ratkaisi
- Morgan Rogers: Aston Villa ei lähde kumartelemaan PSG:lle
- Liverpool kärsi sarjakauden toisen tappionsa – Tottenham palasi viimein voittokantaan