Liverpool eteni viime hetken maalilla seurajoukkueiden MM-turnauksen loppuotteluun

Liverpool voitti keskiviikkona meksikolaisen Monterreyn 2-1 seurajoukkueiden MM-turnauksen välieräottelussa.
¡Venga Muchachos, Somos #LosRayadosAnteElMundo!
#VamosRayados
#ArribaElMonterrey
@Tiendas_OXXO | @CervezaTecate
Liverpool siirtyi johtoon reilun kymmenen minuutin jälkeen hallittuaan ottelun ensihetkiä. Mohamed Salah tarjoili nerokkaan syötön rangaistusalueelle Naby Keïtalle, joka ujutti pallon etukulmasta sisään. 0-1.
Merseysidelaisten riemua kesti kuitenkin vain pari minuuttia. Liverpool ei saanut purettua palloa vapaapotkun jälkeen pois maaliltaan ja peliväline tuli Jesús Gallardolle, joka tykitti sydämensä kyllyydestä. Liverpoolin maalivahti Alisson Becker torjui yrityksen, mutta irtopallo tuli täysin vapaana olleelle Rogelio Funes Morille, joka pääsi viimeistelemään maalin edustalta. Punapaidat viittoivat turhaan paitsion merkiksi. 1-1.
Salah oli lähellä järjestää Liverpoolille toisenkin maalin, kun hän syötti kantapäällään James Milnerin tekopaikkaan, mutta Monterreyn torjuja Marcelo Barovero tuli vastaan ja peitti vedon.
Hieman ennen taukovihellystä Keita sai sauman tehdä illan toisen maalinsa, kun Alex Oxlade-Chamberlain tarjoili hänelle oivallisen syötön puolustuksen selustaan. Keita yritti vielä ohittaa Baroveron, mutta konkarivahti reagoi nopeasti ja huitaisi pallon pois guinealaisen jaloista.
Pallonhallinta meni avausjaksolla Liverpoolille prosentein 63-37. Monterreylla oli kuitenkin kaksi maalintekoyritystä enemmän. Ensimmäinen puoliaika pelattiin siivosti, eikä erotuomari Roberto Tobarilla ollut tarvetta nostaa kortteja taskustaan.
Monterreyn kapteeni Dorlan Pabón oli viedä meksikolaiset johtoon heti toisen puoliskon alussa mainiolla vapaapotkulla, mutta Alisson oli hereillä ja sai hanskansa laukauksen tielle.
Meksikolaiset vahingoittivat Liverpoolia varsinkin suoraviivaisilla vastahyökkäyksillä. Liverpoolin toppari Joseph Gomez joutui vajaan tunnin kohdalla ottamaan joukkueensa ensimmäisen varoituksen, kun hän kaatoi maalintekijä Funes Morin, joka olisi muuten saattanut karata läpiajoon.
Seuraavassa tilanteessa Divock Origi pisti pallon Monterreyn verkkoon, mutta belgialainen oli reippaasti paitsiossa, joten osumaa ei hyväksytty.
Erotuomari Tobar sai vartti ennen varsinaisen peliajan päättymistä tarpeekseen Liverpoolin managerin Jürgen Kloppin ja Monterreyn päävalmentajan Antonio Mohamedin riitelystä ja antoi kummallekin keltaisen kortin.
Liverpool vyörytti ottelun viime hetkillä pitkään hyökkäyksiä Monterreyn päätyyn ja sai lopulta palkintonsa lisäajan ensimmäisellä minuutilla. Salah teki jälleen loistavan esityön ja piti pallon joukkueellaan kahden pelaajan piirittämänä. Peliväline tuli Trent Alexander-Arnoldille, joka latasi matalan keskityksen etutolpalle. Paikalla oli vaihdosta sisään tullut Roberto Firmino, joka ohjasi kuulan suoraan syötöstä sisään. 1-2.
Liverpool kohtaa lauantaina loppuottelussa brasilialaisen Flamengon. Aiemmin samana päivänä pelataan myös Monterreyn ja saudiarabialaisen Al-Hilalin välinen pronssiottelu.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Athletic: Real Madrid on William Saliban kintereillä
- Dele Alli tähtää Englannin MM-kisajoukkueeseen: ”Olen hyvin kunnianhimoinen ihminen”
- Cristian Romero haluaa jättää Tottenhamin – siirto maaliin heti kesän alussa?
- Virgil van Dijk jää Liverpooliin – teki jatkosopimuksen
- Bukayo Saka hiljensi Bernabéun – Arsenal Mestarien liigan välieriin
- Palaako Douglas Luiz Valioliigaan? Juventus valmis vaihtokauppaan
- Telegraph: Al-Nassr kiinnostunut Chelsea-tähdestä
- Rúben Amorim ilmoitti Manchester Unitedin aloittavan maalivahdin Lyon-ottelussa
- Joshua Zirkzee loppukauden sivussa pelikentiltä
- Wayne Rooney esitti ison väitteen Marcus Rashfordista huippuesityksen jälkeen: ”Näkisin sen mielelläni”
- Bukayo Saka hiljensi Bernabéun – Arsenal Mestarien liigan välieriin
- Wayne Rooney esitti ison väitteen Marcus Rashfordista huippuesityksen jälkeen: ”Näkisin sen mielelläni”
- Rúben Amorim ilmoitti Manchester Unitedin aloittavan maalivahdin Lyon-ottelussa
- Palaako Douglas Luiz Valioliigaan? Juventus valmis vaihtokauppaan
- Virgil van Dijk jää Liverpooliin – teki jatkosopimuksen
- Cristian Romero haluaa jättää Tottenhamin – siirto maaliin heti kesän alussa?
- Telegraph: Al-Nassr kiinnostunut Chelsea-tähdestä
- Marcus Rashford valloitti asiantuntijat ihastuksesta – Unai Emeryn päätöstä ihmeteltiin
- Marca: Atlético haluaa Arsenal-pelaajan takaisin riveihinsä – tarjoaa pian sopimusta
- Dele Alli tähtää Englannin MM-kisajoukkueeseen: ”Olen hyvin kunnianhimoinen ihminen”