Manchester United -legendat viedään syömään helsinkiläiseen sporttibaariin – ”Tuli ylpeä olo että juuri meidät valittiin”

Neljä Manchester United -legendaa saapuu Suomeen maaliskuun lopussa. Kutsuja on yksityisen Man United -kokoelman omaava Jere Virtanen, joka kävi lokakuussa Valiocast-podcastin vieraana.
Virtasella on yli 30 000 esinettä käsittävä kokoelma ja tietynlainen yksityismuseo, jota entiset pelaajat Bryan Robson, Wes Brown, Lee Martin ja Ben Thornley tulevat juhlistamaan.
Viikonlopun aikana – tarkemmin sanottuna 28.3. – järjestetään myös faneille avoin illallistapahtuma. Virtanen puolestaan aikoo näyttää nelikolle Helsinkiä ja Lappia. Helsingissä Virtanen vie United-legendat syömään yhteen suosikkipaikoistaan, eli Elmo Sport Bistroon.
Miksi juuri Elmo?
– Haluan antaa heille mahdollisimman autenttisen ja itseni näköisen Helsinki-kokemuksen. Kundit ovat nähneet jo vähän kaikkea. Haluan viedä heidät sellaiseen paikkaan, jossa minä tykkään käydä katsomassa futista, Virtanen sanoo Valioliiga.comille.
Entä mitä mieltä asiasta ollaan Elmossa?
– Tuli ylpeä olo, että juuri meidät on tunnustettu sellaiseksi sporttiravintolaksi, johon tuollaiset arvovieraat voidaan tuoda, Elmon ravintolapäällikkö Tommi Rauhala kertoo Valioliiga.comille.
– Meidän ruokamme edustaa aika sellaista, mitä sporttifanit tykkäävät syödä. Mitä ollaan haastateltu kanta-asiakkaitamme, niin Super Bowl -henkeähän tämä huokuu.
– Se fiilis, mikä arvovieraillemme jää, on se, että ravintola huokuu sporttisuutta. Harvassa sporttiravintolassa on esimerkiksi jumbotronia katossa. Se tuo erittäin areenamaisen tunnelman.
Rauhala ei kerro, aikooko hän suositella vierailleen jotain tiettyä annosta, mutta vinkkaa pari suosikkiaan.
– Meiltä löytyy erityisen loistava ribs-annos. Se on yksi Stadin kovimpia. ”Elmo Platter” on erittäin korkeatasoinen annos. Siinä on wingsiä, ribsiä ja maalaisranskalaisia. Ja meidän bursat on Stadin kovimpia. Kundit tulee tykkäämään.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Nottingham Forestille valtava pettymys Valioliigassa
- Manchester City nousi kahden maalin takamatkalta murskavoittoon
- PSG saa merkittävän edun Aston Villa -otteluun
- Rasmus Højlund myöntää ongelmansa – ”Olen kamppaillut sen kanssa”
- Outo ongelma riivaa Tottenhamia: ”Tämä on jatkunut jo pitkään”
- Fantasy Premier League: DGW 32 – pitäisikö Triplakapteeni käyttää tällä viikolla?
- Mikel Arteta jatkoi Declan Ricen ylistämistä: “Pystyy ratkaisemaan pelejä monella tavalla”
- Pep Guardiola vertaa loppukautta cup-finaaleihin – jääkö Mestarien liiga haaveeksi
- Athletic: Manchester United tarkkailee kesällä Valioliigan tähtihyökkääjää
- Mail Sport: Kahdesti mokanneen André Onanan avauspaikka vaarassa
- Mail Sport: Kahdesti mokanneen André Onanan avauspaikka vaarassa
- Rasmus Højlund myöntää ongelmansa – ”Olen kamppaillut sen kanssa”
- Tottenham palkkasi uuden toimitusjohtajan
- Athletic: Manchester United tarkkailee kesällä Valioliigan tähtihyökkääjää
- Outo ongelma riivaa Tottenhamia: ”Tämä on jatkunut jo pitkään”
- Ranskalaislegenda latasi suorat sanat Emiliano Martínezista: ”Hänen on tavattava psykiatri”
- Arne Slot otti kantaa Virgil van Dijkin tilanteeseen: ”Toivottavasti hän voi tehdä saman ratkaisun”
- PSG saa merkittävän edun Aston Villa -otteluun
- Pep Guardiola vertaa loppukautta cup-finaaleihin – jääkö Mestarien liiga haaveeksi
- Fantasy Premier League: DGW 32 – pitäisikö Triplakapteeni käyttää tällä viikolla?