Lehti: Mohamed Salah neljäksi kuukaudeksi sivuun kaudella 2020-21? – Liverpool ei ole tilanteesta huolissaan

Englantilaislehti Evening Standardin mukaan Liverpoolin laitahyökkääjä Mohamed Salah saattaa missata peräti neljä kuukautta kauden 2020-21 seuraotteluista maajoukkuesitoumusten takia. Liverpool ei kuitenkaan ole tilanteesta vielä huolissaan.
Aiemmin tällä viikolla, kansainvälinen olympiakomitea (KOK) ilmoitti siirtävänsä Tokion kesäolympialaiset koronaviruspandemian takia myöhemmälle ajankohdalle. Uusia päivämääriä ei olla vielä lyöty lukkoon, mutta KOK:n mukaan tapahtumaa ei aiota siirtää ”myöhemmälle kuin vuoteen 2021”.
Kyseinen uutinen on avannut mahdollisuuden sille, että egyptiläishyökkääjä Salah tulee osallistumaan kahteen maajoukkueturnaukseen kesken kauden 2020-21.

Afrikan mestaruusturnaus (AFCON) tullaan pitämään taas ensi vuodesta lähtien tammikuussa. Jürgen Klopp, joka todennäköisesti joutuu pärjäämään sen aikaa ilman Salahia, Naby Keïtaa, Joël Matipia ja Sadio Manéa, kuvaili päätöstä ”katastrofiksi”.
Saksalaismanageri saisi tuskailla entistä enemmän, jos Salah lähtisi edustamaan Egyptiä myös olympialaisten jalkapalloturnaukseen vain joitain viikkoja myöhemmin. Standardin mukaan Liverpool ei kuitenkaan ole tilanteesta vielä huolissaan.
[readmore from=Liverpool]
Ennen olympiakisojen siirtämistä, Salah ei ollut vielä päättänyt, liittyykö hän yhtenä yli 23-vuotiaana pelaajana Egyptin ryhmään. Jos koronaviruspandemia ei olisi vaikuttanut jalkapallokalenteriin näin merkittävästi, 27-vuotias laitahyökkääjä olisi missannut olympialaisten takia vain ensi kauden alun.
Kisojen siirtämisen myötä Salah jäisi paitsi useista Liverpoolin otteluista, jos hän päättäisi osallistua vuoden 2021 puolella sekä AFCON:iin että olympialaisiin.
Salah tulee kuitenkin neuvottelemaan olympialaisiin osallistumisesta vielä erikseen Kloppin kanssa. Mutta koska kesäolympialaisten uudesta ajankohdasta ei ole vielä varmuutta, sovittua keskustelua ei olla vielä lisätty kalenteriin, Standard jatkaa.
Voita kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin Tukholmaan!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peleihin Suomi-Ranska (11.5.) ja Suomi-Ruotsi (12.5.)
- suorat lennot Helsinki-Tukholma-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Romano: Chelsea sopinut uudesta pelaajahankinnasta – 17-vuotiaan timantin markkina-arvo jo 30 miljoonaa euroa
- Trent Alexander-Arnold sivussa cup-finaalista – Arne Slot antoi päivityksen Liverpool-tähden loukkaantumisesta
- Thomas Tuchel perusteli Englannin ryhmän yllätysnimeä – ”Hyvin vaikuttava ura”
- Marcus Rashford palaa Englannin paitaan – Thomas Tuchel nimesi myös kaksi ensikertalaista ensimmäiseen karsintaryhmäänsä
- Man United -puolustajalta poikkeuksellinen hyvän urheiluhengen teko – ”Olen ylpeä hänestä”
- Rúben Amorim haltioissaan Bruno Fernandesin sankariteosta – ”Hän on täydellinen kapteeni”
- Fantasy Premier League: GW 29 – Pitäisikö Salah myydä?
- Manchester United ja Tottenham Eurooppa-liigan puolivälieriin – Bruno Fernandes iski hattutempun
- Wayne Rooney: Manchester Unitedin on päästävä eroon 10-15 pelaajasta
- CM: Federico Chiesa jättämässä Liverpoolin kesällä
- Manchester United ja Tottenham Eurooppa-liigan puolivälieriin – Bruno Fernandes iski hattutempun
- CM: Federico Chiesa jättämässä Liverpoolin kesällä
- Man United -puolustajalta poikkeuksellinen hyvän urheiluhengen teko – ”Olen ylpeä hänestä”
- Wayne Rooney: Manchester Unitedin on päästävä eroon 10-15 pelaajasta
- Rúben Amorim haltioissaan Bruno Fernandesin sankariteosta – ”Hän on täydellinen kapteeni”
- Huippuvireinen Marco Asensio kohtaa vanhan seuransa Mestarien liigassa: ”Olen todella onnellinen ystävieni puolesta”
- Marcus Rashford palaa Englannin paitaan – Thomas Tuchel nimesi myös kaksi ensikertalaista ensimmäiseen karsintaryhmäänsä
- Arsenal kiinnostunut Man Citystä tutusta tähdestä – sopimus päättymässä
- Liverpoolille suuri takaisku Liigacupin finaaliin
- Näin Mikel Arteta reagoi Real Madridin kohtaamiseen Mestarien liigassa – ”Me pystymme siihen”