Häkellyttävä ero! Edouard Mendy osoittautumassa Chelsean parhaaksi hankinnaksi – Kepa ja maalivahtiongelmat enää muisto vain

Chelsea piti keskiviikkoiltana kauden viidennen peräkkäisen nollapelinsä, kun se voitti Rennesin 3-0-lukemin Mestarien liigan kolmannessa lohko-ottelussa (lue lisää). Chelsea on viimeksi pitänyt viisi peräkkäistä nollapeliä peräti kymmenen vuotta sitten.
Chelsean uudelle veräjänvahdille Edouard Mendylle nollapeli oli jo hänen kuudes putkeen. Muutos paljon parjatun Kepa Arrizabalagan aikakauteen on ollut huomattava, minkä takia 28-vuotiasta senegalilaista pidetään osittain jo Chelsean kauden parhaimpana hankintana.
Manageri Frank Lampard ei luonnollisesti voisi olla uuteen maalivahtiinsa lainkaan tyytyväisempi.
– Hänen esityksensä ovat olleet tähän saakka hyvin täydellisiä. Hän on tehnyt meille torjuntoja, jotka ovat auttaneet meitä otteluissa. Hän luo rauhallisuuden tunnetta, hän on suuri osa [puolustusta], hän tulee erinomaisesti keskityksiin… nämä ovat kaikki asioita, joita toivot maalivahdiltasi, Lampard kertoi ennen keskiviikon Mestarien liiga -ottelua.
Chelsea aloitti valioliigakautensa päästämällä peräti yhdeksän maalia ensimmäiseen viiteen otteluunsa. Kepa teki kolme maaliin johtanutta virhettä Brightonia, Liverpoolia ja Southamptonia vastaan. Mendy ei ole vielä tehnyt virheen virhettä.
Chelsea päästi keskiarvoltaan kaksi maalia, kun Kepa valittiin ennen hänen loukkaantumistaan tolppien väliin. Mendyn johdolla kyseinen lukema on sen sijaan pudonnut vain 0.25 maaliin.
Rennesistä 24 miljoonalla eurolla ostetun Mendyn torjuntaprosentti Ligue 1:ssa oli viime kaudella 76.25 %. Tällä kaudella kyseinen lukema on noussut Chelseassa jopa 80 prosenttiin, eikä lukema sisällä vielä keskiviikon kahta torjuntaa.
Kepa meanwhile conceded 14 in his last six appearances for the club
Päästettyjen maaliodottamien (xG) valossa Mendy on myös ylisuorittanut, kun Kepa on sen sijaan päästänyt ylimääräiset 1.1 maalia samalla mittakaavalla. Kepa on päästänyt 14 maalia hänen kuuteen viimeiseen otteluunsa Chelsean maalilla.
Mendy on tuonut torjuntojensa lisäksi äärimmäisen paljon varmuutta koko puolustuslinjalle. Keskuspuolustajat Kurt Zouma ja Thiago Silva senegalilaisvahdin edessä ovat loistaneet hänen edessään aivan samalla tavalla.
The Blues’ record when Thiago Silva and Kurt Zouma start together is ridiculous.
Lähteet: Opta, Squawka, Goal
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Aston Villa katkaisi Newcastlen voittoputken tylyin lukemin
- West Hamin Niclas Füllkrugilta ankaraa palautetta omilleen: ”Olen hyvin vihainen”
- Newcastle hankkimassa laiturilupauksen Espanjasta
- Aaron Ramseylle uran ensimmäinen valmennuspesti
- Ange Postecogloulta huonoja uutisia Son Heung-Minista
- Tähtipuolustaja allekirjoitti jatkosopimuksen Crystal Palacen kanssa
- Man United -legenda syyllistyi pahoinpitelyyn syntymäpäiväjuhlillaan – nyt jaettiin rangaistus
- Arne Slot: Tämä tekisi Liverpoolin kesästä onnistuneen
- Arsenal saamassa avainpelaajansa takaisin vielä ennen kauden loppua ”Palaa odotettua aiemmin”
- Philippe Coutinho avoimena uransa käänteestä: ”Minulla oli unelma”
- Arne Slot: Tämä tekisi Liverpoolin kesästä onnistuneen
- Philippe Coutinho avoimena uransa käänteestä: ”Minulla oli unelma”
- Man United -legenda syyllistyi pahoinpitelyyn syntymäpäiväjuhlillaan – nyt jaettiin rangaistus
- Arsenal saamassa avainpelaajansa takaisin vielä ennen kauden loppua ”Palaa odotettua aiemmin”
- Pep Guardiolalta päivitys Erling Haalandin tilanteesta
- Mikel Arteta väläytti tärkeää jatkosopimusta: ”Aikomus on selvä”
- Old Traffordilla koettiin tunteiden vuoristorata – Rúben Amorim: ”Paras ääni, jonka olen koskaan kuullut”
- Ange Postecogloulta huonoja uutisia Son Heung-Minista
- Aaron Ramseylle uran ensimmäinen valmennuspesti
- Tähtipuolustaja allekirjoitti jatkosopimuksen Crystal Palacen kanssa