José Mourinhon suurin virhearvio? Tämän tähden kauppaamista Chelsea katuu kenties eniten: ”Harjoituksissa hän oli kuin Messi”

José Mourinho teki useita puhuttaneita siirtoratkaisuja hänen toisen Chelsea-pestinsä aikana.
Vuonna 2013 Stamford Bridgelle palannut portugalilaisluotsi hankkiutui muutaman vuoden sisällä eroon esimerkiksi Kevin De Bruynesta ja Romelu Lukakusta, joista kuoriutui myöhemmin eurokenttien kirkkaimpia tähtiä.
Mohamed Salah lukeutuu täysin samaan kastiin, sillä hänenkin näyttöpaikkansa Mourinhon alaisuudessa jäivät hyvin vähäisiksi ennen pakoa lontoolaisseuran haastavista olosuhteista.
Egyptiläinen sai pelata Mourinholle yhden ja puolen kauden aikana vain 13 valioliigaottelua, joissa tilille kertyi kaksi maalia ja maalisyöttöä. Tammikuussa 2015 Salah lähti lainalle Fiorentinaan, eikä tämän jälkeen ollut paluuta.
Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.

Salah kaupattiin vuonna 2016 pysyvästi AS Romaan, jossa hän jatkoi vakuuttavia otteitaan Italian kentillä ennen kesäkuun 2017 jättisiirtoa Liverpooliin. Sama pelaaja, joka on nyt johdattanut punapaidat Valioliigan ja Euroopan mestaruuteen 118 maalillaan 187 otteluun, ei kuitenkaan ollut tarpeeksi hyvä Mourinholle.
Olisiko Salahin häikäisevää nousua voinut edes odottaa? Olisi – ainakin jos Chelsean ex-puolustaja Filipe Luísiin on uskominen. Brassipuolustajan mukaan Salah oli joukkueen harjoituksissa kuin Lionel Messi, mutta nämä näytöt eivät portugalilaisluotsia vakuuttaneet.
– Mourinho ei saanut minusta parasta irti, aivan kuten hän ei saanut parasta irti Salahistakaan, Luís kertoi The Guardianin tuoreessa haastattelussa.
– Kärsin, kun yritin pitää Salahin aisoissa. Harjoituksissa hän oli kuin Messi. Oikeasti, kuin Messi. Kysykää keneltä tahansa.
[readmore from=Chelsea]
– Kun hän lähti Fiorentinaan, kysyin: ”Miksi lähdet Momo? Tämä on Chelsea”.
– Hän vain vastasi: ”Minun on pelattava.”
– Ajattelin, että tämä lapsi on todella hyvä. Hän ei koskaan lähtenyt rahan tai mestaruuksien perään. Hän halusi vain näyttää, että hän osaa pelata.
Ja näin hän myös teki. Salah, 28, on voittanut Valioliigan maalikuninkuuden kahdesti Liverpoolin paidassa ja johtaa sarjan maalipörssiä tälläkin hetkellä.
LUE MYÖS:
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- Mikel Merino iskee maaleja kuin liukuhihnalta vieraalla pelipaikalla: ”Olen hieman yllättynyt tästä…”
- Manchesterin derby jätti paljon toivomisen varaa – päättyi pistejakoon
- Valioliigan ensimmäinen putoaja selvillä
- Liverpool kärsi sarjakauden toisen tappionsa – Tottenham palasi viimein voittokantaan
- Wesley Fofanan epäonni jatkuu – Chelsea-topparin kausi ohi
- Morgan Rogers: Aston Villa ei lähde kumartelemaan PSG:lle
- Rúben Amorim: Manchester United tarvitsee 1-2 isoa hankintaa
- Arsenalin Mikel Arteta raivona tuomiosta: ”Ei ikinä pilkku”
- Aston Villa otti ison voiton taistelussa Mestarien liiga -paikasta – huima avausvartti ratkaisi
- Valioliigan derbykamppailussa kolme ulosajoa – putoamistaistossa merkittävä tulos
- Rúben Amorim: Manchester United tarvitsee 1-2 isoa hankintaa
- Vanha seura kosiskelee jo Kevin De Bruyneä takaisin
- Times: Chelseaa uhkaa rangaistus Uefalta – talousrajat paukkuivat reilusti yli
- Arsenalin Mikel Arteta raivona tuomiosta: ”Ei ikinä pilkku”
- Arne Slot jyrähti Michael Owenin kommentista: ”Siinä sinulle vastaus”
- Valioliigan derbykamppailussa kolme ulosajoa – putoamistaistossa merkittävä tulos
- Englannin maajoukkuemaalivahti lähtökuopissa: ”Ehkä ulkomaille”
- Aston Villa otti ison voiton taistelussa Mestarien liiga -paikasta – huima avausvartti ratkaisi
- Liverpool kärsi sarjakauden toisen tappionsa – Tottenham palasi viimein voittokantaan
- Valioliigan ensimmäinen putoaja selvillä