Liverpoolin Mestarien liiga -paikan todennäköisyys yli 90 prosenttia – jopa tappio saattaa riittää

Valioliigan mestari ja putoajat ovat olleet selvillä jo tovin, mutta sunnuntaina pelattavalla päätöskierroksella riittää jännitettävää europelipaikkojen suhteen.
Mestarien liigan paikkoja on jaossa vielä kaksi kappaletta ja niistä taistelevat kolme joukkuetta: Chelsea, Liverpool sekä Leicester.
Eurooppa-liigaan on tarjolla vielä yksi paikka ja siitä kamppailevat West Ham, Tottenham sekä Everton.
Ensi kaudella ensimmäistä kertaa pelattavaan Konferenssiliigaan etenee seitsemännelle sijalle yltänyt joukkue. Kyseiselle sijalle voi päätyä vielä peräti neljä joukkuetta: West Ham, Tottenham, Everton sekä Arsenal.
Suurin mielenkiinto keskittyy kuitenkin top4:ään. Liverpool on neljän ottelun voittoputkensa ansiosta noussut kuin varkain vahvimmin kiinni Mestarien liigan paikkaan.
Vedonlyöntiyhtiö pitää Jürgen Kloppin miehistön chämppäripaikkaa yli 90 prosentin varmana (90.91%) ja tarjoaa siitä vain kerrointa 1,10. Kerroin sille, että Liverpool ei etene Mestarien liigaan on hulppea, 7,00.
Chelsean paikka top4:ssä on in mukaan lähes yhtä todennäköinen. Todennäköisyysarvio 87.72% ja tarjolla oleva kerroin 1,14. Mikäli uskoo Chelsean putoavan viidennelle sijalle, saa sillä rahansa takaisin 5,5-kertaisesti.
Neljästä edellisestä valioliigaottelustaan vain yhden voittanut Leicester ei kovinkaan todennäköisesti pelaa Mestarien liigaa ensi kaudella. Todennäköisyys top4-sijalle ennen päätöskierrosta on vain 30.77% ja kerroin sille 3,25. Sijotukselle top4:n ulkopuolella on tarjolla 1,33 kerroin.
in kaikki pelikohteet Valioliigan päätöskierrokselle näet tästä.
LUE MYÖS: Jürgen Klopp ilakoi ”välierävoitosta” – Liverpoolin kohtalo ratkeaa sunnuntaina: ”Se on hullua!”
Valioliigan päätöskierroksen ottelut:
Arsenal-Brighton
Aston Villa-Chelsea
Fulham-Newcastle
Leeds-West Bromwich
Leicester-Tottenham
Liverpool-Crystal Palace
Manchester City-Everton
Sheffield United-Burnley
West Ham-Southampton
Wolves-Manchester United
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Nottingham Forestin luottopelaaja loukkaantui – Nunolta päivitys
- Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta
- Bukayo Sakalle onnistuminen pitkän loukkaantumisen jälkeen – supertähden reaktio teki Mikel Artetaan vaikutuksen: ”Kaunis hetki”
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Wolverhampton teki tärkeän jatkosopimuksen – Brasilian maajoukkuepelaaja jää seuraan
- Telegraph: Mohamed Salah kiinnostunut siirtymään Saudi-Arabiaan
- Arsenalin keskikenttäpelaaja siirtymässä Brasiliaan
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Telegraph: Mohamed Salah kiinnostunut siirtymään Saudi-Arabiaan
- Pep Guardiola: Näin pitkään Erling Haaland on poissa
- Arne Slot kommentoi Real Madridiin huhutun Trent Alexander-Arnoldin tilannetta
- Times: Chelsea käytti härskiä porsaanreikää Valioliigan taloussääntöjen kiertämiseen
- Arsenalin keskikenttäpelaaja siirtymässä Brasiliaan
- Wolverhampton teki tärkeän jatkosopimuksen – Brasilian maajoukkuepelaaja jää seuraan