Telegraph: Tässä Chelsean huippukohteet kesän siirtoikkunaan – mukana todellinen yllätysnimi Valioliigasta
Englantilaislehti The Telegraph on selvittänyt, mitä pelipaikkoja Chelsea toivoo vahvistavansa kesän siirtoikkunassa ja millaiset nimet kohdelistaa värittävät.
Thomas Tuchel, jonka on määrä allekirjoittaa uusi sopimus Chelsean kanssa käytyään ”positiivisia” neuvotteluita seuraomistaja Roman Abramovichin kanssa Mestarien liigan finaalin jälkeen, haluaa miehistöönsä ainakin kolme uutta pelaajaa.
Tuchelin pääkohteina ovat uusi keskushyökkääjä, keskikenttäpelaaja sekä vähintään yksi puolustaja. Jos Chelsea onnistuu kauppaamaan Fikayo Tomorin, Tammy Abrahamin ja muita ylijäämäpelaajiaan muualle, saattaa saksalaisluotsi saada käyttöönsä jopa 200 miljoonan punnan siirtokassan.
Chelsea on jo rekisteröinyt kiinnostuksensa tuoda Internazionale-tähti Romelu Lukaku takaisin Stamford Bridgelle. Manchester Unitedin entisen belgialaishyökkääjän agentti oli Telegraphin mukaan Estádio do Dragãolla seuraamassa Mestarien liigan finaalia.
Englannin maajoukkuetähti Harry Kane on toinen Chelsean havittelemista kärkimiehistä, vaikka siirrosta neuvotteleminen paikallisvastustaja Tottenhamin kanssa tuleekin todennäköisesti olemaan vaikeaa. Lähdöstä haaveileva Kane on myös Man Cityn ja Man Unitedin kohdelistalla.
Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.
Maailmanluokan maalitykkien lisäksi kohdelistala löytyy todellinen yllätysnimi, nimittäin Wolverhamptonin laitapelaaja Adama Traoré. Vaikka Tuchel onkin ilahtunut César Azpilicuetan ja Reece Jamesin esityksistä tällä kaudella, haluaa saksalainen lisätä kilpailua oikean wing-backin tontille.
Tuchel uskoo, että Traoré lisäisi joukkueen vaarallisuutta hyökkäyspäässä, vaikka nopeajalkainen espanjalaislaituri onnistuikin tekemään vain kaksi maalia päättyneellä valioliigakaudella. Nuno Espirito Santon lähdön uskotaan helpottavan siirtoneuvotteluita.
KATSO MYÖS: Koominen tempaus! Toimittaja ajoi Chelsea-pelaajan parran suorassa TV-lähetyksessä finaalivoiton jälkeen
[readmore from=Chelsea]
Tuchelin ykköskohde keskikentälle olisi puolestaan myös Frank Lampardin tavoittelema Declan Rice. West Ham ei kuitenkaan halua luopua 22-vuotiaasta tähtipelaajastaan, jonka sopimus lontoolaisseuran riveissä ulottuu vuoteen 2024 saakka.
AS Monacon 21-vuotias ranskalaislupaus Aurelien Tchouameni on tiettävästi yksi edullisimmista vaihtoehdoista, mutta Tuchel priorisoi laatua määrän sijaan.
Chelsean kerrotaan kaavailevan jatkosopimuksia myös useammalle avainpelaajalleen. N’Golo Kantélle ollaan tarjoamassa uutta jatkopahvia palkintona hänen loistavista esityksistään vuodenvaihteen jälkeen, kun taas Thiago Silva ja Andreas Christensen ovat jo lähellä uuden diilin allekirjoittamista.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Arne Slot vahvisti ison poissaolon Liigacupin välierään
- Brighton hankkimassa 8 miljoonan euron tanskalaislahjakkuuden
- Manchester United -hyökkääjän siirto kaatui rajuun palkkapyyntöön
- Thierry Henry: Jalkapallon ulkopuoliset ongelmat vaikuttavat Pep Guardiolaan – ”Sitä ei ole helppoa käsitellä”
- Gary Neville: Manchester United on mennyt vain huonompaan suuntaan Rúben Amorimin alaisuudessa
- Tottenham maksaa Mathys Telin neljän kuukauden lainasta hurjan korvauksen
- Tyrell Malacia jättää Manchester Unitedin
- West Hamin seurapomo lähti – sukset ristiin kahden edellisen valmentajan kanssa
- Chelsea hankki nuoren lupauksen Ranskasta
- Mikel Arteta Arsenalin siirtoikkunasta: ”Olemme pettyneitä”
- Manchester United -hyökkääjän siirto kaatui rajuun palkkapyyntöön
- Gary Neville: Manchester United on mennyt vain huonompaan suuntaan Rúben Amorimin alaisuudessa
- Mikel Arteta Arsenalin siirtoikkunasta: ”Olemme pettyneitä”
- Tyrell Malacia jättää Manchester Unitedin
- Tottenham maksaa Mathys Telin neljän kuukauden lainasta hurjan korvauksen
- Thierry Henry: Jalkapallon ulkopuoliset ongelmat vaikuttavat Pep Guardiolaan – ”Sitä ei ole helppoa käsitellä”
- Eddie Howe: Tästä syystä Newcastle joutui luopumaan vasta hankitusta pelaajasta
- West Hamin seurapomo lähti – sukset ristiin kahden edellisen valmentajan kanssa
- Virallista! João Félix lähtee Chelseasta lainalle
- Liverpoolille hyviä uutisia – tähtipelaaja välttyi vakavalta loukkaantumiselta