Jürgen Klopp jyrähti Liverpoolin kannattajille: ”En halua kuulla sitä enää”
Jürgen Klopp on tuominnut jyrkästi Liverpoolin kannattajat, jotka herjasivat Norwichin keskikenttäpelaaja Billy Gilmouria homofobisilla lauluilla viime lauantain valioliigaottelussa, kutsuen heitä kaikkia ”idiooteiksi”.
Alentavia lauluja kuultiin Carrow Roadin vieraskatsomosta pitkin Liverpoolin 3-0-voittoon päättynyttä ottelua. Liverpool tuomitsi kannattajiensa käytöksen ja kuvaili lauluja ”loukkaaviksi ja sopimattomiksi”, jonka jälkeen myös rasismin vastainen järjestö Kick It Out puuttui asiaan.
– En koskaan ymmärrä, miksi laulaa laulua, jos se on jotain vastaan [samalla] jalkapallostadionilla, hämmästeli Klopp Liverpoolin virallisella Twitter-tilillä julkaistussa haastattelussa.
Artikkeli jatkuu videoupotuksen jälkeen.
The pair discuss the impact of such chants on LGBT+ supporters, why they should not occur again, and the importance of inclusivity. #RedTogether
– En ole koskaan ymmärtänyt sitä. En koskaan pitänyt siitä. Meidän tapauksessamme meillä on luultavasti maailman paras laulukirja. On helppo päättää, ettei laulua enää lauleta. Voimme siis nyt päättää, että tämä ei ole enää meidän laulumme. En ole varma, kuuntelevatko ihmiset minua, mutta se olisi mukavaa.
– En halua kuulla sitä enää, niin monesta syystä. Elämme ilmeisesti ajassa, jossa opimme paljon hetkessä. Olen nyt 54-vuotias, ja kun olin 20-vuotias, sanoimme niin monia asioita, joita emme ajatelleet. Ja sillä välin, luojan kiitos 34 vuotta myöhemmin opimme, että niitä asioita ei vain ole oikein sanoa.
[readmore from=Liverpool]
Klopp korosti myös, etteivät herjaavat laulut hyödytä mitenkään joukkuetta, ja kutsui niitä ”ajanhukaksi”.
– Pelaajan ja valmentajan näkökulmasta näen, että nämä laulut ovat ajanhukkaa. Ehdottomasti. Koska kun kuulen stadionilla, kun he alkavat laulamaan Bobby Firminoa, Mohamed Salahia tai You’ll Never Walk Alonea, niin sellaiset jutut laittavat ihosi kananlihalle ja antavat lisävoimaa tekemiseen.
– Muut laulut ovat siksi täysin ajanhukkaa ja jos luulet [uskot] mitä lauletaan, olet idiootti. Jos et ajattele sitä, mitä laulat siinä tilanteessa, on sen laulaminen pelkkää ajanhukkaa. Eli unohda se ja valitse sen sijaan toinen biisi.
Lähde: The Guardian
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Brighton hankkimassa 8 miljoonan euron tanskalaislahjakkuuden
- Manchester United -hyökkääjän siirto kaatui rajuun palkkapyyntöön
- Thierry Henry: Jalkapallon ulkopuoliset ongelmat vaikuttavat Pep Guardiolaan – ”Sitä ei ole helppoa käsitellä”
- Gary Neville: Manchester United on mennyt vain huonompaan suuntaan Rúben Amorimin alaisuudessa
- Tottenham maksaa Mathys Telin neljän kuukauden lainasta hurjan korvauksen
- Tyrell Malacia jättää Manchester Unitedin
- West Hamin seurapomo lähti – sukset ristiin kahden edellisen valmentajan kanssa
- Chelsea hankki nuoren lupauksen Ranskasta
- Mikel Arteta Arsenalin siirtoikkunasta: ”Olemme pettyneitä”
- Virallista! João Félix lähtee Chelseasta lainalle
- Mikel Arteta Arsenalin siirtoikkunasta: ”Olemme pettyneitä”
- Gary Neville: Manchester United on mennyt vain huonompaan suuntaan Rúben Amorimin alaisuudessa
- Eddie Howe: Tästä syystä Newcastle joutui luopumaan vasta hankitusta pelaajasta
- Tyrell Malacia jättää Manchester Unitedin
- Tottenham maksaa Mathys Telin neljän kuukauden lainasta hurjan korvauksen
- West Hamin seurapomo lähti – sukset ristiin kahden edellisen valmentajan kanssa
- Thierry Henry: Jalkapallon ulkopuoliset ongelmat vaikuttavat Pep Guardiolaan – ”Sitä ei ole helppoa käsitellä”
- Virallista! João Félix lähtee Chelseasta lainalle
- Liverpoolille hyviä uutisia – tähtipelaaja välttyi vakavalta loukkaantumiselta
- Ranskalaislahjakkuus siirtyy Valioliigaan