Täysi kaaos Englannissa! Kolme punaista korttia valmentajien skandaalimaisen rähinän seurauksena – näin kaikki alkoi

Stoken ja Barnsleyn 1–1-tasapeliin päättynyttä Mestaruussarjan kohtaamista varjostivat ikävät tapahtumat kentän laidalla.
Stoken apulaismanageri Dean Holden ja valmentaja Rory Delap sekä Barnsleyn valmentaja Joseph Laumann saivat kahakan seurauksena suoran punaisen kortin.
Brittimedian mukaan tapahtumasarja lähti ottelun lopulla liikkeelle, kun pallo yritettiin saada nopeasti takaisin peliin. Tilanne eskaloitui pahasti valmentajien välillä, ja paikalle ryntäsi useita pelaajia ja taustaryhmän jäseniä molemmista leireistä.
– Pallo meni kentän ulkopuolelle, ja selvästi heidän taustaryhmänsä yritti pitää huolen siitä, ettei se palaa nopeasti peliin. Dean yritti hakea pallon, joten hän teki väärin mennessään heidän tekniselle alueelleen, mutta hän yritti nopeuttaa peliä, kommentoi Stoken manageri Michael O’Neill.
Barnsleyn luotsi Markus Schopp puolestaan totesi, että hänen kimppuunsa hyökättiin tilanteessa.
Myös yksi pelaajista joutui jättämään kentän ennenaikaisesti. Tom Smithin peli päättyi punaiseen korttiin 85. minuutilla.
Tapahtumat ovat herättäneet laajaa keskustelua sosiaalisessa mediassa. Brightonin ex-kärkipelaaja Glenn Murray antoi oman kommenttinsa Sky Sportsilla.
– Normaalisti pelaajat ilmestyvät aamulla paikalla vähän nolostuneina, mutta uskon, että huomenna valmentajat ovat nolostuneita, Murray sanoi.
– Se ei ollut hyväksyttävää. Heidän pitää johtaa omalla esimerkillään.
Lähteet: Mirror, Stoke Sentinel
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Liverpool voitti Merseysiden derbyn – Marcus Rashford kaatoi Brightonin
- Diogo Dalot: Manchester United on oikealla tiellä tappiosta huolimatta – ”Jos haluamme olla kilpailukykyisiä…”
- Oma kasvatti kaatoi Manchester Unitedin: ”Arvostan heidät todella korkealle”
- Harry Kanen vanha valmentaja kertoi miksi hyökkääjä palaa lähivuosina Englantiin
- Ange Postecoglou otti kantaa Mauricio Pochettinon kommentteihin: ”Jos hän haluaa palata tänne…”
- FM: Aston Villa valmis tekemään seurahistorian suurimman sopimustarjouksen avainpelaajalleen
- Nottingham Forestin luottopelaaja loukkaantui – Nunolta päivitys
- Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta
- Bukayo Sakalle onnistuminen pitkän loukkaantumisen jälkeen – supertähden reaktio teki Mikel Artetaan vaikutuksen: ”Kaunis hetki”
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Telegraph: Mohamed Salah kiinnostunut siirtymään Saudi-Arabiaan
- Pep Guardiola: Näin pitkään Erling Haaland on poissa
- FM: Aston Villa valmis tekemään seurahistorian suurimman sopimustarjouksen avainpelaajalleen
- Arne Slot kommentoi Real Madridiin huhutun Trent Alexander-Arnoldin tilannetta
- Times: Chelsea käytti härskiä porsaanreikää Valioliigan taloussääntöjen kiertämiseen
- Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta