Valioliigan rikkonaisen viikonlopun suurin voittaja oli Manchester City.

Pep Guardiolan joukot toki voittivat omankin ottelunsa, Newcastlen vieraana, suurin lukemin 0-4. Maaliero kasvoi jälleen, mutta niin teki myös ero lähimpiin kilpailijoihin.

Cityn kanssa vielä mestaruudesta kilpailevan vaikuttavat seurat, Liverpool ja Chelsea, jäivät molemmat tasapeliin viikonlopun peleissään. Sunnuntaina Cityn kanssa samaan aikaan pelanneet lontoolaiset toivat kotiin yhden pisteen maalittomaksi jääneestä tasapelistä Wolverhamptonin vieraana.

Liverpool olisi voitolla Tottenhamista palannut taas pisteen päähän hallitsevasta mestarista, mutta jäi kiihkeiden vaiheiden jälkeen tasapeliin lukemilla 2-2.

Valioliigan osalta joukkueet ovat nyt pelanneet joulua edeltävät ottelunsa, homma jatkuu perinteisellä Tapaninpäivän kierroksella. Joulun sarjataulukko on nyt kuitenkin valmis, ja näyttää kärkipään osalta seuraavan kaltaiselta:

  1. Manchester City – 44p
  2. Liverpool – 41p
  3. Chelsea – 38p
  4. Arsenal – 32p
  5. West Ham – 28p
  6. Manchester United – 27p
  7. Tottenham – 26p

Kahdeksanneksi yltänyt Wolverhampton on saavuttanut sijansa hämmentävällä tavalla. Joukue on tehnyt kaudella vasta 13 maalia. Yksikään joukkue ei ole yltänyt yhtä ylös Englannin korkeimman sarjatason joulutaulukossa aiemmin näin pienillä tehoilla.

OptaJoe

@OptaJoe
8 - Wolves have scored just 13 goals in the Premier League this season yet sit 8th in the table, the highest position any side has been on Christmas Day in top-flight history having netted as few as 13 goals at that stage. Economical.

Koronapandemian riivattua Englantia erityisen kovalla kädellä viime viikkoina, ovat joukkueitten pelaamat ottelumäärät paljon toisistaan poikkeavia. Seitsemännen sijan Tottenham on esimerkiksi pelannut kolme ottelua vähemmän (15) kuin kärkinelikko (18). Sama pätee myös putoamisalueella edelleen olevaan Burnleyyn. Teemu Pukin Norwich, joka on joulutaulukon viimeisenä, on pelannut 17 ottelua, kun taas sen kanssa tasapisteissä olevalla Newcastlella on niitä takanaan jo 18.

Taulukon häntäpää:

15. Southampton 17p
16. Leeds 16p
17. Watford 13p
18. Burnley 11p
19. Newcastle 10p
20. Norwich 10p