Evertonin jättävä maajoukkuemies avautuu: ”En odottanut sen päättyvän tällä tavalla”

Laitapuolustaja Lucas Digne on Sky Sportsin mukaan kertonut Evertonin kannattajille, ettei hän ”odottanut sen päättyvän tällä tavalla”.
28-vuotias Ranskan maajoukkuepelaaja on siirtymässä Goodison Parkilta Aston Villaan 25 miljoonalla punnalla. Hänen suksensa menivät ristiin manageri Rafael Benítezin kanssa joukkueen taktiikoihin liittyen, eikä peliaikaa ole herunut joulukuun alun jälkeen.
Benítez paljasti aiemmin tässä kuussa, että Digne oli jättänyt siirtopyynnön. Espanjalainen vaikutti syyttävän pelaajaa siitä, että tämä oli pannut omat tarpeensa joukkueen edelle.
Digne sanoo nyt Instagramissa, että ”joskus tarvitaan vain yksi ulkopuolinen henkilö tuhoamaan kauniin rakkaustarinan”.
– Unelmani oli auttaa seura takaisin sinne, mihin se kuuluu. Kapteeninnauhan kantaminen joissakin otteluissa teki minut aina ylpeäksi, Digne kirjoittaa.
– Kaiken on päätyttävä. En vain odottanut sen päättyvän tällä tavalla. Se, mitä on tapahtunut, ja jotkut asiat, joita minusta on sanottu viime kuussa, ovat tehneet minut hyvin surulliseksi.
– En kuitenkaan lähde sanasotaan kenenkään kanssa. Seura ei ansaitse sitä, fanit eivät ansaitse sitä – ja rehellisesti sanoen minä en ansaitse sitä. Evertonissa ja sen ympärillä on niin monta hyvää ja kunnollista ihmistä, jotka haluavat parasta tälle seuralle eikä itselleen. Ja heille voin sanoa sydämestäni: toivon teille kaikkea hyvää!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Alan Shearer otti kantaa Trent Alexander-Arnoldin tilanteeseen: ”En ymmärrä tätä kritiikkiä”
- Jamie Carragher: Näin Liverpoolin pitäisi korvata Trent Alexander-Arnold
- Rúben Amorim avasi Manchester Unitedin terveystilannetta: ”Palaa varmasti loppukauden aikana”
- Saksan maajoukkuepelaaja palaa valioliigaseuran kokoonpanoon pitkän loukkaantumisen jälkeen
- Mikel Arteta vahvisti Arsenalille suuren ilouutisen
- Historiallinen uutinen – Pohjois-Lontoon derby ensimmäistä kertaa ulkomaille
- Manchester Cityllä edelleen mahdollisuus päättää kausi pokaaliin – Pep Guardiola harmissaan kokonaiskuvasta: ”Me olimme kone”
- Marcus Rashfordin pitkä maaliton putki katkesi – Unai Emery kommentoi tilannetta Aston Villassa
- Matheus Cunha haluaa jättää Wolverhamptonin kesällä: ”Olen tehnyt sen selväksi”
- Manchester City eteni FA Cupin välieriin – välieräparit selvillä
- Historiallinen uutinen – Pohjois-Lontoon derby ensimmäistä kertaa ulkomaille
- Manchester City eteni FA Cupin välieriin – välieräparit selvillä
- Matheus Cunha haluaa jättää Wolverhamptonin kesällä: ”Olen tehnyt sen selväksi”
- Marcus Rashfordin pitkä maaliton putki katkesi – Unai Emery kommentoi tilannetta Aston Villassa
- Paul Merson: Liverpoolin kannattajien pitäisi olla kiitollisia Trent Alexander-Arnoldille
- Oma kasvatti ratkaisi Nottinghamille vuosikymmeniä odotetun saavutuksen: ”Tämä oli erityinen päivä”
- Marcus Rashford iski kaksi maalia ja johdatti Aston Villan FA Cupin välieriin
- Arsenal vahvisti uuden urheilujohtajansa – 12 vuoden kokemus Euroopan suurseurasta
- Valioliigan läpimurtokomeetan vire ei yllätä valmentajaa – ”Se on yksi parhaista tunteista”
- Manchester Cityllä edelleen mahdollisuus päättää kausi pokaaliin – Pep Guardiola harmissaan kokonaiskuvasta: ”Me olimme kone”