Mohamed Salah järkyttyi viime vuoden Ballon d’Or -tuloksesta: ”Kukaan maailmassa ei odottanut, että olisin seitsemäs”

Liverpoolin laitahyökkääjä Mohamed Salah oli järkyttynyt, kun hän jäi viime vuoden Ballon d’Or -äänestyksessä seitsemänneksi.
Viime kaudella Salah, 29, pelasi seuratasolla 51 ottelua tehden niissä yhteensä 31 maalia ja syöttäen kuusi, mutta hän jäi Ballon d’Or -äänestyksessä kauas kärkinimien pistesaldosta.
[readmore from=Liverpool]
Maailman parhaana pelaajana palkittiin seitsemättä kertaa Lionel Messi, joka sai lähes 500 pistettä enemmän kuin Salah. Valioliigasta korkeimmalle sijoittui Chelsean Jorginho, joka juhli viime vuonna Mestarien liigan ja EM-kisojen voittoa.
Salah sanoi DMC:n haastattelussa, että hänen alhainen sijoituksensa tuli varmasti yllätyksenä monille.
– Se järkytti minua, mutta en voi sanoa mitään. Kukaan maailmassa ei odottanut, että olisin seitsemäs, mutta niin siinä kävi, kommentoi Salah Goalin mukaan.
Egyptiläistähdeltä kysyttiin mielipidettä myös siihen, ettei hän mahtunut FIFA:n tähdistökentälliseen. Salah sanoi, että joissain maissa äänet menevät hieman outoihin osoitteisiin, eikä kaikkialla tiedetä jalkapallosta niin hyvin.
– En tiedä, minkä pohjalta he antavat äänensä, mutta en usko mihinkään salaliittoteoriaan.
– Minusta ei tunnu siltä, että FIFA:n valinnoissa olisi jotain henkilökohtaista minua vastaan, mutta tämä on todellisuus, jonka kanssa olemme tekemisissä.
Egyptiläistähti sanoo, että jos hän kuolisi tänä päivänä, hän olisi tyytyväinen saavutuksiinsa. Salah on muun muassa voittanut Liverpoolissa Mestarien liigan ja Valioliigan, ja hänet on valittu kahdesti Afrikan vuoden jalkapalloilijaksi.
– Ei ole sanoja kuvaamaan sitä, miltä minusta tuntuu, kun ihmiset puhuvat minusta positiivisesti tai kun minulle sanotaan, että olen syy heidän toivolleen. Jos kuolisin tänään, olisin saavuttanut monia asioita, jotka halusinkin saavuttaa.
Salah ja kumppanit voittivat viime viikonloppuna liigacupin finaalissa Chelsean. Voit katsoa Viaplayn videon rangaistuspotkukilpailun ratkaisuhetkistä alta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Arsenal saamassa avainpelaajansa takaisin vielä ennen kauden loppua ”Palaa odotettua aiemmin”
- Philippe Coutinho avoimena uransa käänteestä: ”Minulla oli unelma”
- Mikel Arteta väläytti tärkeää jatkosopimusta: ”Aikomus on selvä”
- Pep Guardiolalta päivitys Erling Haalandin tilanteesta
- Chelsea-kapteeni Jamesilta palautetta omilleen: ”Askel taaksepäin”
- West Ham harkitsee uutta sopimusta Michail Antoniolle
- Tottenhamin Ange Postecoglou: ”Joudutte sietämään minua vielä vähän kauemmin”
- Old Traffordilla koettiin tunteiden vuoristorata – Rúben Amorim: ”Paras ääni, jonka olen koskaan kuullut”
- Hurjaa draamaa! Manchester United iski lopussa kolme maalia ja eteni Eurooppa-liigan välieriin
- Athletic: Real Madrid on William Saliban kintereillä
- Hurjaa draamaa! Manchester United iski lopussa kolme maalia ja eteni Eurooppa-liigan välieriin
- Old Traffordilla koettiin tunteiden vuoristorata – Rúben Amorim: ”Paras ääni, jonka olen koskaan kuullut”
- Tottenhamin Ange Postecoglou: ”Joudutte sietämään minua vielä vähän kauemmin”
- Athletic: Real Madrid on William Saliban kintereillä
- Dele Alli tähtää Englannin MM-kisajoukkueeseen: ”Olen hyvin kunnianhimoinen ihminen”
- Cristian Romero haluaa jättää Tottenhamin – siirto maaliin heti kesän alussa?
- Virgil van Dijk jää Liverpooliin – teki jatkosopimuksen
- West Ham harkitsee uutta sopimusta Michail Antoniolle
- Wayne Rooney esitti ison väitteen Marcus Rashfordista huippuesityksen jälkeen: ”Näkisin sen mielelläni”
- Pep Guardiolalta päivitys Erling Haalandin tilanteesta