Edwin van der Sar harmissaan ten Hagin lähdöstä – hollantilaisluotsilla loppukauteen yksi selkeä tavoite

Manchester United vahvisti torstaina verkkosivuillaan, että Erik ten Hag on palkattu seuran uudeksi manageriksi.
Tällä hetkellä Ajaxia luotsaava ten Hag allekirjoitti Unitedin kanssa 3+1-vuotisen sopimuksen, joka käynnistyy kuluvan kauden jälkeen.
52-vuotias ten Hag jatkaa siis Ajaxin päävalmentajana kauden loppuun saakka, ja hänellä on hyvä mahdollisuus päättää pitkä yhteinen taival kolmanteen liigamestaruuteen. Ajax nimittäin johtaa Hollannin liigaa neljän pisteen erolla, kun enää viisi ottelukierrosta on pelaamatta.
Ajaxin toimitusjohtaja, Man Unitedin maalinsuultakin tuttu Edwin van der Sar on harmissaan siitä, että seura menettää ten Hagin. Samalla hän on kuitenkin iloinen maanmiehensä puolesta, joka pääsee työskentelemään yhdessä maailman suurimmista seuroista.
– Neljä ja puoli vuotta on hyvä aika, mutta olisimme halunneet pitää Erikin Ajaxissa pidempään, van der Sar sanoi Ajaxin tiedotteessa.
– Hän ottaa nyt askeleen yhteen maailman suurimmista seuroista, joka pelaa fantastisessa liigassa.
[readmore from=Manchester-United]
– Olemme Erikille suuren kiitoksen velkaa siitä, mitä hän on saavuttanut Ajaxin kanssa, mutta meidän työ ei ole vielä valmis. Tällä hetkellä tärkeintä on kauden viimeiset pelit, joiden jälkeen me kaikki haluamme juhlia liigamestaruutta.
Myös ten Hag vakuuttaa, että hän on täysin sitoutunut Ajaxin loppukauteen ja haluaa päättää valmennuspestinsä mestaruuteen.
– Minulla on nyt vain yksi kiinnostuksen kohde: kauden viisi viimeistä liigapeliä. Haluan päättää aikani täällä positiivisesti, voittamalla liigamestaruuden. Jos teemme sen, Ajax pääsee suoraan Mestarien liigaan, jonne se kuuluu, ten Hag sanoi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Diogo Dalot: Manchester United on oikealla tiellä tappiosta huolimatta – ”Jos haluamme olla kilpailukykyisiä…”
- Oma kasvatti kaatoi Manchester Unitedin: ”Arvostan heidät todella korkealle”
- Harry Kanen vanha valmentaja kertoi miksi hyökkääjä palaa lähivuosina Englantiin
- Ange Postecoglou otti kantaa Mauricio Pochettinon kommentteihin: ”Jos hän haluaa palata tänne…”
- FM: Aston Villa valmis tekemään seurahistorian suurimman sopimustarjouksen avainpelaajalleen
- Nottingham Forestin luottopelaaja loukkaantui – Nunolta päivitys
- Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta
- Bukayo Sakalle onnistuminen pitkän loukkaantumisen jälkeen – supertähden reaktio teki Mikel Artetaan vaikutuksen: ”Kaunis hetki”
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Telegraph: Mohamed Salah kiinnostunut siirtymään Saudi-Arabiaan
- Pep Guardiola: Näin pitkään Erling Haaland on poissa
- Arne Slot kommentoi Real Madridiin huhutun Trent Alexander-Arnoldin tilannetta
- Times: Chelsea käytti härskiä porsaanreikää Valioliigan taloussääntöjen kiertämiseen
- Arsenalin keskikenttäpelaaja siirtymässä Brasiliaan
- Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta