Jordan Pickford torjui Leicester-tähden pilkun ja kuittaili perään: ”Ei kannata pelata pokeria”

Evertonin maalivahti Jordan Pickford pääsi kuittailemaan maajoukkuekaverilleen, Leicesterin James Maddisonille torjuttuaan tämän pilkun joukkueiden välisessä sarjaottelussa maanantaina.
Leicesterillä oli avausjakson lopussa mahdollisuus siirtyä 3-1-johtoon, mutta Maddison laukaisi rangaistuspotkunsa keskelle, Pickford pysyi paikallaan ja torjui vedon nyrkeillään.
Hukattu pilkku kostautui Leicesterille toisella jaksolla, kun Evertonin Alex Iwobi viimeisteli loppulukemiksi 2-2.
Leicester on tuloksen myötä Valioliigassa 16. sijalla ja Everton viimeistä edellisenä, kun kummallakin on neljä ottelua jäljellä.
# | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|
14 | West Ham | 38 | 11 | 7 | 20 | 42-55 | 40 |
15 | Bournemouth | 38 | 11 | 6 | 21 | 37-71 | 39 |
16 | Nottingham | 38 | 9 | 11 | 18 | 38-68 | 38 |
17 | Everton | 38 | 8 | 12 | 18 | 34-57 | 36 |
18 | Leicester | 38 | 9 | 7 | 22 | 51-68 | 34 |
19 | Leeds | 38 | 7 | 10 | 21 | 48-78 | 31 |
20 | Southampton | 38 | 6 | 7 | 25 | 36-73 | 25 |
TV-lähetykseen poimittiin kuva Pickfordin juomapullosta, johon oli tulostettu ohje, jonka mukaan Maddison laukoo 60 prosenttia pilkuistaan keskelle maalia.
Kummatkin osapuolet olivat oletettavasti tehneet kotiläksynsä siitä, mihin toinen yleensä laukoo ja mihin toinen hyppää torjuessaan, mutta Pickfordin pokka piti Maddisonia paremmin.
– Maddersin on otettava opikseen – [hänen] ei ilmeisesti kannata pelata pokeria, vitsaili Pickford Sky Sportsille.
– Ei, minä teen kotiläksyni. Päätin tänään aamulla, miten aion torjua [mahdollisen pilkun], mutta hän on hyvä pelaaja ja uskon, että hän odotti minun liikkuvan.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
– Hän on hyvä potkaisemaan. Jos hän näyttää laukovan täysiä tai avaa kroppaansa, niin uskon, että hän odottaa minun heittäytyvän, mutta minä tuplabluffasin häntä ja vein voiton.
– Se oli iso hetki ottelussa, ja olen aika onnellinen, että torjuin sen, koska sitä varten minä täällä olen, auttaakseni joukkuetta. Välillä he (puolustajat) tekevät virheitä ja välillä pilkkuttuomiot voivat olla ankaria, mutta minä teen parhaani auttaakseni heidät pulasta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Wolverhampton teki tärkeän jatkosopimuksen – Brasilian maajoukkuepelaaja jää seuraan
- Telegraph: Mohamed Salah kiinnostunut siirtymään Saudi-Arabiaan
- Arsenalin keskikenttäpelaaja siirtymässä Brasiliaan
- Pep Guardiola: Näin pitkään Erling Haaland on poissa
- Arne Slot kommentoi Real Madridiin huhutun Trent Alexander-Arnoldin tilannetta
- Fantasy Premier League: GW 30 – katso toimituksen Wildcard-joukkue
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Telegraph: Mohamed Salah kiinnostunut siirtymään Saudi-Arabiaan
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Pep Guardiola: Näin pitkään Erling Haaland on poissa
- Times: Chelsea käytti härskiä porsaanreikää Valioliigan taloussääntöjen kiertämiseen
- Arne Slot kommentoi Real Madridiin huhutun Trent Alexander-Arnoldin tilannetta
- Arsenalin keskikenttäpelaaja siirtymässä Brasiliaan
- Wolverhampton teki tärkeän jatkosopimuksen – Brasilian maajoukkuepelaaja jää seuraan
- Romano: Chelsean miljoonahankinta palaa Lontooseen – ei jatkoa lainaseurassa