Yksi piste, puoli miljoonaa taskuun – Sam Allardyce jättää Leedsin

Sam Allardyce ei jatka Leedsin managerina Mestaruussarjassa, kertoo Telegraph.
Allardyce, 68, pestattiin Leedsin peräsimeen viimeisen neljän sarjaottelun ajaksi pelastamaan joukkueen sarjapaikka Valioliigassa, mutta Elland Roadin isännät pysyttelivät loppuun saakka putoamisviivan alla.
Valmentajakonkarin pätkäpestin saldoksi jäi kolme tappiota ja yksi tasapeli.
Kauden viimeisellä viikolla Allardyce kertoi, että hän ja Leeds tulevat keskustelemaan tulevaisuudesta nähdäkseen, ovatko heidän näkemyksensä samassa linjassa. Allardyce kävikin tuon keskustelun Leedsin toimitusjohtajan Angus Kinnearin kanssa, mutta Telegraphin mukaan lopputulemana oli se, että hän ei jatka joukkueen peräsimessä.
Lehtitietojen mukaan Allardyce kuittasi neljän ottelun rupeamastaan peräti 500 000 puntaa (noin 582 000 euroa). Sarjapaikan säilyttäminen olisi tuonut hänelle muhkean 2,5 miljoonan punnan bonuksen.
Uuden managerin etsinnän lisäksi Leeds pohtii tällä hetkellä, aikooko se palkata myös uuden jalkapallojohtajan, sillä pestiä viimeksi hoitanut Victor Orta lähti seurasta viime kuussa.
Myös Leedsin omistajuuskuvio on tällä hetkellä jokseenkin hämärän peitossa. Yhdysvaltalaisen 49ers Enterprisesin oli määrä ottaa Leedsin enemmistöosuus haltuunsa sillä ehdolla, että joukkue säilyy Valioliigassa. Diili saattaa yhä toteutua, mutta huomattavasti pienemmällä hinnalla.
Leedsin tämänkertainen taival Valioliigassa kesti kolme kautta. Niistä ensimmäisen päättyi komeasti yhdeksänteen sijaan, mutta kaksi viimeisintä kautta menivät putoamistaistelussa.
Voita kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin Tukholmaan!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peleihin Suomi-Ranska (11.5.) ja Suomi-Ruotsi (12.5.)
- suorat lennot Helsinki-Tukholma-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Liverpool voitti Merseysiden derbyn – Marcus Rashford kaatoi Brightonin
- Diogo Dalot: Manchester United on oikealla tiellä tappiosta huolimatta – ”Jos haluamme olla kilpailukykyisiä…”
- Oma kasvatti kaatoi Manchester Unitedin: ”Arvostan heidät todella korkealle”
- Harry Kanen vanha valmentaja kertoi miksi hyökkääjä palaa lähivuosina Englantiin
- Ange Postecoglou otti kantaa Mauricio Pochettinon kommentteihin: ”Jos hän haluaa palata tänne…”
- FM: Aston Villa valmis tekemään seurahistorian suurimman sopimustarjouksen avainpelaajalleen
- Nottingham Forestin luottopelaaja loukkaantui – Nunolta päivitys
- Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta
- Bukayo Sakalle onnistuminen pitkän loukkaantumisen jälkeen – supertähden reaktio teki Mikel Artetaan vaikutuksen: ”Kaunis hetki”
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Telegraph: Mohamed Salah kiinnostunut siirtymään Saudi-Arabiaan
- Pep Guardiola: Näin pitkään Erling Haaland on poissa
- FM: Aston Villa valmis tekemään seurahistorian suurimman sopimustarjouksen avainpelaajalleen
- Arne Slot kommentoi Real Madridiin huhutun Trent Alexander-Arnoldin tilannetta
- Times: Chelsea käytti härskiä porsaanreikää Valioliigan taloussääntöjen kiertämiseen
- Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta