Entinen huippulupaus lähti Chelseasta ja pääsi tutun valmentajan alaisuuteen: ”Olisin voinut päätyä moneen paikkaan”

Nottingham Forestin laitahyökkääjä Callum Hudson-Odoi sanoo tehneensä vaikean päätöksen, kun hän jätti kasvattajaseuransa Chelsean tänä kesänä.
Hudson-Odoita, 22, pidettiin Chelseassa vuosia isona huippulupauksena, mutta hän ei koskaan onnistunut nousemaan odotetunlaiseen rooliin Stamford Bridgella.
Viime kauden Hudson-Odoi vietti lainalla Bayer Leverkusenissa, ja sitten hän päätti, että on aika vaihtaa maisemaa.
– Chelsea oli kotini todella pitkään, ja se oli tunteellinen hetki, kun tiesin, että on aika lähteä. Se oli vaikeaa, mutta me kävimme keskusteluja ja minä totesin, että on parhaaksi, jos lähden. Se oli yhteinen päätös, mutta sanoisin, että se oli enemmän minun päätökseni, kommentoi Hudson-Odoi Telegraphille.
Huhuissa häntä vietiin moneen eri seuraan, mutta Hudson-Odoi päätyi Nottingham Forestiin, jossa häntä odotti Steve Cooper, tuttu valmentaja Englannin nuorten maajoukkueista.
– Forest on minulle oikea paikka kehittyä jalkapallossa ja tehdä enemmän kuin mitä Chelseassa todennäköisesti pystyisin. Haluan pelata mahdollisimman paljon.
– Olisin voinut päätyä moneen eri paikkaan, mutta Cooperin soitettua pääni oli heti täällä. Hän sai minusta ehdottomasti parhaani irti Englannin paidassa.
– Hän ymmärtää pelaajia kentällä ja sen ulkopuolella. Hän on aina varmistamassa, että pelaajalla on henkisesti hyvä ja mukava olla.
Hudson-Odoilta kysyttiin, millaisilla puheilla Cooper houkutteli hänet Forestiin.
– ”Älä ole tylsä!” Hän on sanonut sitä minulle niin kauan kuin muistan. ”Ota riskejä, älä anna minkään pidätellä sinua, ole oma itsesi. Luo ongelmia joka kerta pallollisena”.
– Pelaajana haluaa vapauksia tehdä oma juttuaan, oli se sitten maalien tekemistä tai niiden luomista. Sitä minä haluan, innostaa yleisöä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Nottingham Forestin luottopelaaja loukkaantui – Nunolta päivitys
- Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta
- Bukayo Sakalle onnistuminen pitkän loukkaantumisen jälkeen – supertähden reaktio teki Mikel Artetaan vaikutuksen: ”Kaunis hetki”
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Wolverhampton teki tärkeän jatkosopimuksen – Brasilian maajoukkuepelaaja jää seuraan
- Telegraph: Mohamed Salah kiinnostunut siirtymään Saudi-Arabiaan
- Arsenalin keskikenttäpelaaja siirtymässä Brasiliaan
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Telegraph: Mohamed Salah kiinnostunut siirtymään Saudi-Arabiaan
- Pep Guardiola: Näin pitkään Erling Haaland on poissa
- Arne Slot kommentoi Real Madridiin huhutun Trent Alexander-Arnoldin tilannetta
- Times: Chelsea käytti härskiä porsaanreikää Valioliigan taloussääntöjen kiertämiseen
- Arsenalin keskikenttäpelaaja siirtymässä Brasiliaan
- Wolverhampton teki tärkeän jatkosopimuksen – Brasilian maajoukkuepelaaja jää seuraan