David de Gea on kiinnostunut siirrosta Newcastleen, jos seura päättää hankkia uuden maalivahdin korvaamaan Nick Popea, kertoo Telegraph.

Popelta, 31, meni Newcastlen edellisessä ottelussa olkapää sijoiltaan, ja hänen odotetaan olevan sivussa tositoimista 4-5 kuukautta.

De Gea, 33, on tällä hetkellä ilman seuraa lähdettyään viime kauden jälkeen Manchester Unitedista, jossa hän keräsi 12 vuoden aikana seurahistorian eniten nollapelejä (190).

Espanjalaistorjuja ja United eivät päässeet kesällä sopuun uuden sopimuksen ehdoista, ja manchesterilaisten tiedettiin etsivän uutta maalivahtia, joka olisi vahva jalalla pelaamisessa. Lopulta de Gea jäi ilman sopimusta ja Manchester United osti André Onanan Internazionalesta.

Newcastlen päävalmentaja Eddie Howe haluaa ensin antaa mahdollisuuden kakkosvahdilleen Martin Dúbravkalle ennen kuin seura ryntää hankkimaan uuden torjujan.

Harakoilla on joulukuussa seitsemän peliä, ja Howe haluaa nähdä, miten Dúbravka selviää hektisestä kuukaudesta. Newcastlen odotetaan kuitenkin arvioivan tilannetta uudestaan, jos slovakialaisvahti esiintyy alle odotusten.

Linkki twiittiin.