Chelsea muutti mieltään – hyökkääjä voi lähteä lainalle

Chelsea on sittenkin valmis päästämään hyökkääjänsä Armando Brojan lainalle, kertoo Athletic.
Alun perin Chelsea oli valmis luopumaan Brojasta, 22, tässä kuussa vain pysyvällä siirrolla tai lainadiilillä, joka sisältäisi ostovelvoitteen. Tuo mahdollisuus on yhä olemassa, jos Chelsea saa pelaajasta haluamansa korvauksen.
Albanialaiskärki ei lähde kuitenkaan edes väliaikaisesti muualle ilman, että Chelsea saa lainadiilistä ”merkittävän” korvauksen ja takeet siitä, että hän pääsee pelaamaan.
Jos Chelsea ei ole tyytyväinen tarjottuihin ehtoihin, Broja ei luultavasti lähde siirtoikkunan päätöspäivänä mihinkään. Chelsea on kuitenkin keventänyt vaatimuksiaan, jotka sillä oli vielä tammikuun alussa. Uutisoimme aiemmin Telegraphin tietojen pohjalta, että Chelsea on asettanut Brojalle lähes 60 miljoonan euron hintalapun.
Wolverhampton tavoitteli Brojaa tällä viikolla lainatarjouksella, johon Chelsea ei ollut tyytyväinen. Myös Fulham on kiinnostunut Albanian maajoukkuehyökkääjästä, joka on yhdistetty huhuissa moneen eri seuraan.
Brojalla on ollut tällä sesongilla vaikeuksia päästä vauhtiin viime kaudella sattuneen polvivamman jälkeen. Albanialaiskärki on esiintynyt 19 ottelussa, mutta onnistunut maalinteossa vain kahdesti.
Parasta osaamistaan Broja on näyttänyt lainapesteillä Vitessessä ja Southamptonissa, joille kummallekin hän iski kymmenisen osumaa.
Hänen ja Chelsean sopimus on voimassa kesään 2028 saakka.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- FM: Aston Villa valmis tekemään seurahistorian suurimman sopimustarjouksen avainpelaajalleen
- Nottingham Forestin luottopelaaja loukkaantui – Nunolta päivitys
- Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta
- Bukayo Sakalle onnistuminen pitkän loukkaantumisen jälkeen – supertähden reaktio teki Mikel Artetaan vaikutuksen: ”Kaunis hetki”
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Wolverhampton teki tärkeän jatkosopimuksen – Brasilian maajoukkuepelaaja jää seuraan
- Telegraph: Mohamed Salah kiinnostunut siirtymään Saudi-Arabiaan
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Telegraph: Mohamed Salah kiinnostunut siirtymään Saudi-Arabiaan
- Pep Guardiola: Näin pitkään Erling Haaland on poissa
- Arne Slot kommentoi Real Madridiin huhutun Trent Alexander-Arnoldin tilannetta
- Times: Chelsea käytti härskiä porsaanreikää Valioliigan taloussääntöjen kiertämiseen
- Arsenalin keskikenttäpelaaja siirtymässä Brasiliaan
- Wolverhampton teki tärkeän jatkosopimuksen – Brasilian maajoukkuepelaaja jää seuraan