Emiliano Martínez aikoo pelata yli nelikymppiseksi: ”Sitten, kun pääni ei enää kestä…”

Emi Martínezin urapolku on varsin poikkeuksellinen.
Martínez pelasi vielä 26-vuotiaana Englannin toisella sarjatasolla ja nappasi ykkösvahdin paikan itselleen Valioliigasta 28-vuotiaana.
Argentiinalaisvahti on noussut viime vuosina maailman parhaiden veräjänvartijoiden joukkoon. Martínez, 32, on edustanut Aston Villaa reilun neljän vuoden ajan ja on torjunut seuran sensaatiomaisesti Mestarien liigaan.
Siinä sivussa Martínez on voittanut Argentiinan A-maajoukkueen ykkösvahtina niin maailmanmestaruuden kuin Copa Américankin.
Martínez kokee pystyvänsä pelaamaan vielä kymmenen vuoden ajan huipulla.
– Pelaan niin pitkään kuin kroppani antaa myöten. Puhuin siitä hiljattain veljeni kanssa. Uran jälkeinen elämä on todella pitkä. Tein Aston Villan kanssa jatkosopimuksen, joka pitää minut täällä 35-36-vuotiaaksi. Menen vuosi kerrallaan. Tiedän kroppani antavan minulle mahdollisuuden pelata helposti 41-42-vuotiaaksi asti. Teen kovasti töitä ja venyttelen paljon.
– Tänä päivänä pelaajien urat kestävät pidempään ja ottaen huomioon, miten teen töitä, voin varmasti pelata pitkään. Sitten, kun pääni ei enää kestä tätä, niin lopetan, Martínez totesi DSPORTS:lle.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Liverpool voitti Merseysiden derbyn – Marcus Rashford kaatoi Brightonin
- Diogo Dalot: Manchester United on oikealla tiellä tappiosta huolimatta – ”Jos haluamme olla kilpailukykyisiä…”
- Oma kasvatti kaatoi Manchester Unitedin: ”Arvostan heidät todella korkealle”
- Harry Kanen vanha valmentaja kertoi miksi hyökkääjä palaa lähivuosina Englantiin
- Ange Postecoglou otti kantaa Mauricio Pochettinon kommentteihin: ”Jos hän haluaa palata tänne…”
- FM: Aston Villa valmis tekemään seurahistorian suurimman sopimustarjouksen avainpelaajalleen
- Nottingham Forestin luottopelaaja loukkaantui – Nunolta päivitys
- Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta
- Bukayo Sakalle onnistuminen pitkän loukkaantumisen jälkeen – supertähden reaktio teki Mikel Artetaan vaikutuksen: ”Kaunis hetki”
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Telegraph: Mohamed Salah kiinnostunut siirtymään Saudi-Arabiaan
- Pep Guardiola: Näin pitkään Erling Haaland on poissa
- FM: Aston Villa valmis tekemään seurahistorian suurimman sopimustarjouksen avainpelaajalleen
- Arne Slot kommentoi Real Madridiin huhutun Trent Alexander-Arnoldin tilannetta
- Times: Chelsea käytti härskiä porsaanreikää Valioliigan taloussääntöjen kiertämiseen
- Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta