Tottenham on kärsinyt kuluvalla kaudella jatkuvista loukkaantumisongelmista.

Tottenhamin kausi on mennyt pahemman kerran penkin alle ja päävalmentaja Ange Postecoglou on useampaan otteeseen todennut pitävänsä merkittävää loukkaantumissumaa osasyynä heikkoihin tuloksiin.

Englannin kolmannella sarjatasolla pelaavan Leyton Orientin päävalmentaja Richie Wellens piikitteli hiljattain Postecoglouta julkisuudessa. Leyton Orient hävisi viime viikonloppuna ja joutui pelaamaan ottelun hyvin kapealla miehistöllä loukkaantumisten vuoksi.

– En ole kuin Postecoglou, joka käyttää sitä jatkuvasti tekosyynä, Wellens latasi lehdistölle.

Wellens pahoitteli sittemmin kommenttejaan talkSPORT:n haastattelussa.

– En ole puhunut hänen kanssaan, vaikka olen yrittänyt. Heillä oli tärkeä peli. Yritin soittaa jollekin Tottenhamissa lauantai-iltana, mutta heillä oli sunnuntaina tärkeä peli. He voittivat sen ja olen tyytyväinen siihen. Olen tietenkin pyytänyt anteeksi ja koen, että tämä asia on loppuunkäsitelty. Postecogloulla on töitä tehtävänään ja se on paljon tärkeämpää.

– Tein virheen ja pahoittelin sitä. Tottenham on mahtava seura ja toivon, että he pitävät Postecogloun valmentajanaan. Haluan Tottenhamin menestyvän. He sijaitsevat meidän lähellä ja haluamme pitää välimme hyvänä.

LUE MYÖS