Casemiro pelaa vaikeaa kautta.

Keskikenttäpelaaja on jäänyt täysin olemattomalle vastuulle Rúben Amorimin alaisuudessa Manchester Unitedissa. Amorim on valmentanut Manchester Unitedia noin kolmen kuukauden ajan ja on nimennyt Casemiron kaikki kilpailut mukaan luettuna vain viidesti avauskokoonpanoonsa.

Etenkin Valioliigassa peliaika on jäänyt hyvin pieneksi, vaikka Casemiro kellottikin täydet minuutit sunnuntaisessa Tottenham-ottelussa.

Casemiron nykyinen sopimus Manchester Unitedin kattaa vielä ensi kauden. Manchester United on tiettävästi halukas luopumaan Casemirosta vaikka välittömästi, mutta yksikään seura ei ole ollut valmis ottamaan pelaajan valtavaa palkkaa taakakseen.

AS haastatteli Casemiroa, joka kertoi mielipiteensä tulevaisuudestaan ja nykyisestä roolistaan Manchester Unitedissa.

– Minun pitää jatkaa työntekoa, oltava kunnioittava ja ammattimainen. Tietenkin haluaisin pelata enemmän. En tunne ainuttakaan pelaajaa, joka ei halua pelata ja auttaa joukkuettaan. Haluaisin auttaa seuraa nimenomaan tällä hetkellä. Kohtaan asiat kunnioittaen joukkuetovereita ja valmennusta. Kunnioitan etenkin Manchester Unitedia.

– Olen todella kiitollinen tälle seuralle. Sopimustani on jäljellä vielä puolitoista vuotta ja haluaisin pelata sen loppuun. Olen täällä perheeni kanssa tyytyväinen. Olemme sopeutuneet tänne ja puhumme englantia. Olen todella kiitollinen kannattajille ja seuralle. Olen tyytyväinen seuraan, mutta en penkillä istumiseen.

LUE MYÖS