Paul Pogba on pelannut viimeksi syksyllä 2023 saatuaan neljän vuoden pelikiellon dopingista.

Urheilun kansainvälinen tuomioistuin CAS lyhensi kuitenkin ranskalaispelaajan saamaa pannaa puoleentoista vuoteen. Pogba on nyt kärsinyt sanktionsa lähestulkoon kokonaan.

Keskikenttäpeluri saa palata pelikentille maaliskuussa. Manchester World -lehden toimittaja Rich Fay kirjoittaa, että Pogba voisi saada uuden tilaisuuden Manchester Unitedilta.

Fay myöntää United-paluun olevan epätodennäköinen, mutta nostaa esille, että seura voi tarjota Pogballe muutaman kuukauden mittaista sopimusta. Rúben Amorim on kaivannut joukkueeseensa vahvistuksia, mutta hankinnat jäivät vähiin tammikuussa.

Ranskalainen Le Parisien -lehti kirjoittaa, että Pogba haluaisi jo ”epätoivoisesti” löytää itselleen uuden seuran päästäkseen pian pelirytmiin.

Pogban viimeisin seura on Juventus. Entinen Ranskan maajoukkuepeluri lähti Manchester Unitedista vuonna 2022 pelattuaan seurassa vuodesta 2016 lähtien. Hän myös aloitti ammattilaisuransa Unitedissa 2011-12 ennen ensimmäistä siirtoaan Juventukseen, johon hän palasi Manchesterista lähdettyään 2022.