Manchester United on parhaillaan 14. sijalla Valioliigassa. 

Kautta on helppo pitää suurena pettymyksenä. Manchester United ei hyvin todennäköisesti pelaa ensi kaudella europeleissä – ellei se voita Eurooppa-liigaa.

Manchester Unitedin pelaajat ovat saaneet huomattavaa kritiikkiä läpi kauden. 

Joukkueen kapteeni Bruno Fernandes on pelannut varsin mukiinmenevän kauden, vaikka mukaan mahtuukin muutama punainen kortti. Kaikki kilpailut mukaan luettuna 39 otteluun on syntynyt 10 maalia ja 13 maalisyöttöä.

Roy Keane latasi suorat sanat Fernandesista The Overlapissa. Keanen mukaan Fernandes ei ole tarpeeksi hyvä johtaja kentällä.

– Huomaan kannattajien laulavan peleissä Brunolle. Minä katson näitä pelaajia ja uskon, että he ovat huijareita. H*lvetti sentään. Lahjakkuus ei riitä. Aina puhutaan lahjakkuudesta. Bruno on lahjakas pelaaja, mutta se ei riitä.

– Ymmärrän sen, ettei kaikki pelaajat pysty laukomaan palloa 22 metristä yläkulmaan, mutta haluat sellaisen pelaajan, joka johtaa ja vaatii muita pelaajia tekemään kaikkensa.

LUE MYÖS