Matheus Cunhan väkivaltainen käytös johti punaiseen korttiin, kun Wolverhamptonin taival FA Cupissa katkesi viidennelle kierrokselle Bournemouthin vieraana. Wolverhamptonin brasilialaishyökkääjää odottaa vähintään kolmen ottelun mittainen pelikielto.

Wolverhampton hävisi Bournemouthille rangaistuspotkukilpailussa, kun Matt Doherty ja Boubacar Traore epäonnistuivat yrityksissään. Ottelu oli varsinaisen peliajan jälkeen 1-1-tasatilanteessa.

Cunha, 25, ajettiin ulos jatkoajan viimeisillä minuuteilla yhteenotostaan Bournemouthin Milos Kerkezin kanssa. Tähtihyökkääjä potki Kerkeziä, kun hän makasi maassa. Cunha yritti myös puskea Kerkeziä unkarilaisen noustua pystyyn.

Erotuomari Sam Barrott nosti Cunhalle rikkeestä suoran punaisen kortin. Raivostunut brasilialainen ei suostunut poistumaan kentältä ja Wolves-pelaajat joutuivat raahaamaan seuratoverinsa pelaajatunneliin.

CBS Sports Golazo ⚽️

@CBSSportsGolazo
Matheus Cunha punched, headbutted and kicked Milos Kerkez leading to a red card 🟥😳

Myös Kerkez sai tilanteessa varoituksen ja tulee olemaan pelikiellossa Bournemouthin puolivälieräottelusta FA Cupissa varoitustilin täytyttyä.

Bournemouthin päävalmentaja Andoni Iraola oli turhautunut siitä, että myös Kerkeziä rangaistiin.

– He löivät, he potkivat häntä maissa ja he yrittivät puskea häntä, ja hän ei reagoi siihen! Tekö rankaisette häntä tästä? Minä en olisi pystynyt pelaajana samaan kuin Milos. Palkinto siitä oli, että te annoitte hänelle keltaisen kortin, ja hän ei tule nyt pelaamaan puolivälieräottelussa. Olen pettynyt tuomarointiin, Iraola raivosi lehdistölle.

BBC kertoo Cunhan saattavan saada lisärangaistuksen kolmen ottelun pelikieltonsa päälle teon vakavuuden vuoksi. Hyökkääjä on kärsinyt jo aiemmin tällä kaudella kahden ottelun mittaisen pelikiellon yhteenotostaan Ipswichin henkilökunnan jäsenen kanssa joulukuussa.

Cunha oli tehnyt ottelussa maalin toisella puoliskolla.

– En ole nähnyt vastaavaa jalkapallokentällä 1970-luvun jälkeen. Hän vain pimahti täysin. Tuomarin täytyi ajaa hänet ulos. He eivät saaneet häntä pois kentältä. Tämä oli hänen pelinsä ruma puoli ja hänen on päästävä irti siitä. Wolves tarvitsee pisteitä pysyäkseen sarjassa ja hän on valtava menetys, entinen Arsenal-puolustaja Martin Keown kommentoi Cunhan tekoa BBC:llä.

Cunha on ampunut tällä kaudella 13 maalia Valioliigassa ja syöttänyt neljä. Hyökkääjä on Wolvesin paras maalintekijä.

Cunhalta tulee jäämään välistä pelikieltonsa myötä ainakin valioliigaottelut Evertonia, Southamptonia ja West Hamia vastaan.

Wolverhampton-luotsi Vitor Pereira ei nähnyt tilannetta tarpeeksi hyvin ottaakseen kantaa Cunhan käytökseen.

– Kun tilanne tapahtui, katsoin palloa. En siis nähnyt sitä tilannetta. Jalkapallossa on kuitenkin tunteita ja tänään mentiin korkealla tasolla. Jos paineita on paljon, näitä asioita voi tapahtua kentällä ja sen ulkopuolella, Pereira kommentoi medialle.

– Muut sanoivat, että hän potki, hän löi ja hän puski. Se ei tietenkään ole OK. Tämä on tilanne jota ei voi tapahtua. Minä tarvitsen kuitenkin selkeän kuvan tapahtumista antaakseni oman tuomioni.

Wolverhampton on Valioliigan sarjataulukossa sijalla 17 vain viisi pistettä putoamisviivan päällä. Kierroksia on 27 pelattuna.

LUE MYÖS!