Gary Nevilleltä raju purkaus Man Unitedista – ”Ja sanon tämän vielä aika kiltisti”

Manchester United on kaukana loiston vuosistaan.
Joukkue pelasi 1-1-tasapelin Arsenalia vastaan, mutta tapa, jolla piste tuli, ei ollut sitä Unitedia, johon kannattajat joskus tottuivat. United parkkeerasi kotonaan bussin maalin eteen ja sinnitteli Arsenalin kyydissä.
Ottelun alla United-legenda ja Englannissa runsaasti äänessä oleva Gary Neville antoi palaa oikein kunnolla. Nevillen mielestä Unitedin nykyisellä pelaajamateriaalilla ei voi voittaa.
– Muutama vuosi sitten Unitedilla oli [Romelu] Lukaku, [Paul] Pogba, Alexis Sánchez ja [Ángel] Di María. Heillä oli nähdäkseni fantastinen joukkue, joka periaatteessa pystyi tuhoamaan vastustajia, Neville sanoi Sports Mailin mukaan.
– Huolestuneena katson tätä nykyjoukkuetta. He eivät ole lähelläkään sen tason pelaajia, joita Manchester Unitedissa on ollut viimeisen kymmenen vuoden aikana.
– Ja sanon tämän vielä aika kiltisti, vaikkei tämä olekaan niin kiltisti sanottu. Ihan aidosti mietin, miten tämä seura on päätynyt sellaiseen jamaan, että se on Rúben Amorimia lainatakseni historian huonoin Manchester Unitedin joukkue?
Samaan aikaan kun joukkue kyntää kentällä, kentän ulkopuolella uudet omistajat ovat irtisanoneet seuran henkilökuntaa ja leikanneet kuluja sieltä täältä.
– Manchester United oli maailman rikkain jalkapalloseura ja nyt sillä ei ole edes varaa elättää henkilökuntaansa. Aika massiivinen romahdus, Neville sanoi.
– Ongelmia on niin kentällä kuin kentän ulkopuolella. Velkaa, surkeita hankintoja, surkeita peliesityksiä. En olisi ikinä uskonut näkeväni sitä, että Manchester United on maaliskuussa sarjassa 15:ntenä [toim. huom. tällä hetkellä 14:ntenä].
– Tämä kausi on jo ohi. Sitä voi vain toivoa, että valmentajalla on vielä tuki ja hän saa käännettyä tämän ensi kaudella.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Newcastle hankkimassa laiturilupauksen Espanjasta
- Aaron Ramseylle uran ensimmäinen valmennuspesti
- Ange Postecogloulta huonoja uutisia Son Heung-Minista
- Tähtipuolustaja allekirjoitti jatkosopimuksen Crystal Palacen kanssa
- Man United -legenda syyllistyi pahoinpitelyyn syntymäpäiväjuhlillaan – nyt jaettiin rangaistus
- Arne Slot: Tämä tekisi Liverpoolin kesästä onnistuneen
- Arsenal saamassa avainpelaajansa takaisin vielä ennen kauden loppua ”Palaa odotettua aiemmin”
- Philippe Coutinho avoimena uransa käänteestä: ”Minulla oli unelma”
- Mikel Arteta väläytti tärkeää jatkosopimusta: ”Aikomus on selvä”
- Pep Guardiolalta päivitys Erling Haalandin tilanteesta
- Arne Slot: Tämä tekisi Liverpoolin kesästä onnistuneen
- Philippe Coutinho avoimena uransa käänteestä: ”Minulla oli unelma”
- Man United -legenda syyllistyi pahoinpitelyyn syntymäpäiväjuhlillaan – nyt jaettiin rangaistus
- Arsenal saamassa avainpelaajansa takaisin vielä ennen kauden loppua ”Palaa odotettua aiemmin”
- Pep Guardiolalta päivitys Erling Haalandin tilanteesta
- Mikel Arteta väläytti tärkeää jatkosopimusta: ”Aikomus on selvä”
- Old Traffordilla koettiin tunteiden vuoristorata – Rúben Amorim: ”Paras ääni, jonka olen koskaan kuullut”
- Tottenhamin Ange Postecoglou: ”Joudutte sietämään minua vielä vähän kauemmin”
- Tähtipuolustaja allekirjoitti jatkosopimuksen Crystal Palacen kanssa
- Chelsea-kapteeni Jamesilta palautetta omilleen: ”Askel taaksepäin”