Thomas Tuchel haluaa Englannin maajoukkueen pelaavan vain voitosta. Saksalaisluotsi aloittaa MM-karsintataipaleensa Kolmen Leijonan peräsimessä kotiotteluilla Albaniaa ja Latviaa vastaan.

Tuchel, 51, valmensi seuratasolla Chelsean Mestarien liigan voittoon vuonna 2021. Saksalaisvalmentaja nosti myös kahdesti Ranskan mestaruuspokaalia PSG:ssä ja voitti Bundesliigan Bayern Münchenin luotsina.

Tuchel ei ole aiemmin valmentanut maajoukkuetasolla. Saksalainen palkattiin lokakuussa Gareth Southgaten korvaajaksi tavoitteena tuoda Englannille historian toinen MM-kulta.

Englannin toistaiseksi ainoa maailmanmestaruus tuli vuonna 1966.

Southgate onnistui saavuttamaan kaksi peräkkäistä finaalipaikkaa EM-kisoissa. Tuchel oli kriittinen edeltäjänsä varovaisesta lähestymistavasta.

– Olen kuullut, että tämä on raskas paita kantaa. Se ei itseasiassa ole näin, mutta ymmärrän mitä pelaajat tarkoittavat sillä, Tuchel kommentoi BBC:n mukaan.

– Kun seurasin EM-kisoja, tunsin sen jännityksen ja paineen pelaajien harteilla. He pelasivat välttääkseen tappion. Minä haluan meidän pelaavan innostuksesta ja nälkäisenä voittamaan. Epäonnistumisen hyväksyminen on osa sitä, etenkin jalkapallossa.

– Me haluamme toteuttaa yhteenkuuluvuutta ja iloa. Haluamme jokaisen tuntevan olonsa turvalliseksi ilmaisemaan itseään ja antamaan parhaan suorituksen.

– Me haluamme pelata ilon kautta ja voitonnälkäisenä. Me emme halua pelätä tappiota. Jalkapallossa voi tapahtua mitä tahansa, me tiedämme sen. Keskitymme kuitenkin voittamaan ja saamaan mahdollisimman paljon kosketuksia vastustajan boksissa, enemmän hyökkäyspelejä ja enemmän pallonriistoja ylhäältä.

Englanti aloittaa MM-karsinnat perjantaina kotiottelulla Albaniaa vastaan. Joukkue kohtaa Liettuan myös kotikentällä ensi viikon maanantaina.

LUE MYÖS!