Manchester Cityn tähtihyökkääjä Erling Haaland sanoo, ettei pelkää potentiaalista jättirangaistusta seuran väitetyistä talousrikkomuksista.

Valioliiga syyttää Cityä yli sadasta rikkomuksesta koskien sarjan taloussääntöjä. Tapauksen kuuleminen päättyi viime joulukuussa, ja manchesteriläisten manageri Pep Guardiola on sanonut odottavansa päätöstä tämän kuun loppuun mennessä.

Syytökset koskevat vuosia 2009-2018 ja valtaosa niistä liittyy tarkkojen taloudellisten tietojen toimittamatta jättämiseen sekä yhteistyön laiminlyönteihin Valioliigan tutkimuksissa.

Manchester Citylle on isoimmissa uhkakuvissa spekuloitu massiivista pisterangaistusta tai jopa sarjasta pudottamista, jos se todetaan syylliseksi useimpiin tai isompiin rikekohtiin.

Haaland, 24, solmi tammikuussa ennätyksellisen yhdeksän ja puolen vuoden jatkosopimuksen, mikä toimii norjalaishyökkääjän mukaan merkkinä siitä, että hän luottaa Cityn syyttömyyteen.

– En tietenkään ole [huolestunut], jos solmin yhdeksän ja puolen vuoden sopimuksen, kommentoi Haaland ESPN:n mukaan asiasta kysyttäessä.

– Olen sanonut 300 kertaa, miksi allekirjoitin sopimukseni. Puhuin seuran kanssa, sain hyvän tunteen ja suostuin lopulta. Siksi.

LUE MYÖS