Cristian Romero haluaa jättää Tottenhamin kesän siirtoikkunassa, kertoo Relevo.

Relevon mukaan Atlético on kiinnostunut hankkimaan Romeron kesän siirtoikkunassa. Atléticon päävalmentaja Diego Simeone haluaa maanmiehensä joukkueeseensa.

Lähde paljastaa Romeron tekevän kaikkensa siirron eteen, mutta vaatii samaa Atléticolta. Atlético ja Romero tiedostavat, ettei Tottenham-pomo Daniel Levyn kanssa ole helppo neuvotella, mutta toppari toivoo osapuolten pääsevän yhteisymmärrykseen siirrosta.

Seurat eivät ole toistaiseksi keskustelleet siirrosta.

Romeron kausi on ollut vaikea. Toppari on kärsinyt lihasvammasta ja on pelannut siten vain 14 sarjaottelussa. Romero pääsi hiljattain pelikuntoon ja on toiminut kapteenina Tottenhamin kahdessa edellisessä sarjaottelussa.

Argentiinan A-maajoukkueen avainpelaajiin lukeutuvan Romeron sopimus Tottenhamin kanssa päättyy kesällä 2027. Romero ei ole halukas solmimaan jatkosopimusta, vaan vaihtamaan maisemaa kesän siirtoikkunassa.

Romeron maajoukkuetoverit Rodrigo De Paul, Julián Álvarez, Nahuel Molina, Giuliano Simeone, Ángel Correa ja Juan Musso edustavat Atléticoa.

LUE MYÖS