Pep Guardiola: Näin pitkään Erling Haaland on poissa

Pep Guardiola vahvistaa Erling Haalandin olevan pahimmillaan seitsemän viikkoa sivussa Manchester Cityn vahvuudesta. Norjalaistähti loukkaantui Cityn FA Cupin puolivälieräottelussa Bournemouthin vieraana sunnuntaina.
Haaland, 24, sai nilkkavamman ottelun toisella puoliskolla. City eteni välieriin 2-1-voitolla ja kohtaa neljän parhaan joukossa Nottingham Forestin.
– Lääkärit sanoivat minulle, että viidestä seitsemään viikkoon. Toivottavasti hän on kunnossa kauden lopussa. Ainakin hän on valmis seurajoukkueiden MM-turnauksessa, Guardiola kommentoi lehdistölle.
– Joskus on vuosia, että näitä asioita vain tapahtuu. Tätä on tapahtunut meille koko kauden ajan. Tilanne olisi eri, jos näin kävisi kauden lopussa juuri ennen seurajoukkueiden MM-turnausta. Olen kaikkien loukkaantumistemme osalta pahoillani myös Erlingin puolesta. Toivotan hänelle hyvää ja mahdollisimman nopeaa toipumista.
Haaland on takonut tällä kaudella 21 maalia Valioliigassa. Kaikki kilpailut mukaan lukien osumia hyökkääjälle on kertynyt 30 kappaletta.
Haalandin poissaolon myötä Omar Marmoush siirtyy mahdollisesti ysipaikan rooliin hyökkäyksen kärkeen. Eintracht Frankfurtista Saksan Bundesliigasta tammikuun siirtoikkunassa värvätty egyptiläinen on tehnyt seitsemään ensimmäiseen valioliigaotteluunsa neljä maalia.
– Me tulemme löytämään ratkaisun pelaajilla, joita meillä on käytössämme. Heillä on kaikilla erilaisia kykyjä ja vahvuuksia, Guardiola arvioi tilannetta.
– Meillä ei ole kuitenkaan toista pelaajaa, joilla on Haalandin kyvyt ja ominaisuudet. Me tiedämme sen. Meidän täytyy sopeutua. Olemme löytäneet jo monien vuosien ajan erilaisia tapoja hyökkäyksen peluutuksessa. Se riippuu pelaajien kyvyistä. Me yritämme löytää ratkaisun.
Man City isännöi Valioliigassa Leicesteriä keskiviikkona. Manchesterilaisseura on sarjataulukossa viidentenä yhden pisteen neljäntenä majailevaa Chelseaa perässä.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Harry Kanen vanha valmentaja kertoi miksi hyökkääjä palaa lähivuosina Englantiin
- Ange Postecoglou otti kantaa Mauricio Pochettinon kommentteihin: ”Jos hän haluaa palata tänne…”
- FM: Aston Villa valmis tekemään seurahistorian suurimman sopimustarjouksen avainpelaajalleen
- Nottingham Forestin luottopelaaja loukkaantui – Nunolta päivitys
- Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta
- Bukayo Sakalle onnistuminen pitkän loukkaantumisen jälkeen – supertähden reaktio teki Mikel Artetaan vaikutuksen: ”Kaunis hetki”
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Viaplay julkaisi uuden urheilupaketin halvempaan hintaan – tarjolla myös englantilaista jalkapalloa
- Arsenalin luottotoppari loukkaantui – Nottingham Forest kaatoi Manchester Unitedin
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin kahta takaiskua
- Wayne Rooney paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Espanjaan
- Telegraph: Mohamed Salah kiinnostunut siirtymään Saudi-Arabiaan
- Pep Guardiola: Näin pitkään Erling Haaland on poissa
- Arne Slot kommentoi Real Madridiin huhutun Trent Alexander-Arnoldin tilannetta
- Times: Chelsea käytti härskiä porsaanreikää Valioliigan taloussääntöjen kiertämiseen
- Arsenalin keskikenttäpelaaja siirtymässä Brasiliaan
- Wolverhampton teki tärkeän jatkosopimuksen – Brasilian maajoukkuepelaaja jää seuraan