Manchester Cityn manageri Pep Guardiola vahvisti, että Erling Haaland ei ole vielä pelikunnossa, vaikka hyökkääjä onkin palannut kevyen harjoittelun pariin.

Haaland loukkasi nilkkaansa FA Cupin puolivälieräottelussa Bournemouthia vastaan maaliskuussa ja poistui tuolloin stadionilta kyynärsauvojen kanssa. Arvion mukaan norjalaisen piti olla sivussa jopa seitsemän viikkoa – pahimmillaan koko loppukauden ajan.

Torstaina Haaland julkaisi sosiaalisessa mediassa videon, jossa hän jo hölkkää seuran harjoituskeskuksen salilla, mutta Guardiola toppuutteli odotuksia perjantain lehdistötilaisuudessa.

– Hän ei ole vielä valmis. Hän ei pelaa seuraavissa otteluissa, Guardiola totesi lehdistölle.

Cityn maalivahti Ederson on myös sivussa lauantain Everton-ottelusta. Brassitorjuja loukkaantui viime viikonlopun 5–2-voitossa Crystal Palacea vastaan.

– Hän ei ole huomenna käytettävissä. En tiedä, onko kyseessä pitkä poissaolo, Guardiola sanoi.