Manchester Citystä kesällä lähtevä Kevin De Bruyne kertoo olevansa avoin jatkamaan uraansa Valioliigassa, vaikka Manchester City jääkin taakse kuluvan kauden jälkeen.

– Olen avoin kaikelle. Täytyy katsoa kokonaisuutta, De Bruyne kommentoi, kun häneltä kysyttiin mahdollisesta jatkosta Englannin kentillä.

ESPN:n mukaan belgialaistähti on herättänyt kiinnostusta sekä MLS:ssa että Saudi-Arabiassa, mutta De Bruyne ei sulje pois mahdollisuutta siirtyä toiseen eurooppalaiseen suurseuraan.

– Katson urheilullisia seikkoja, perhettä ja kaikkea, mikä yhdessä tuntuu järkevimmältä. En vielä tiedä, mikä se on, koska riippuu siitä, millaisia keskusteluja käydään ja mitä eri projektit tarjoavat, De Bruyne sanoi.

– Tunnen yhä, että voin pelata korkealla tasolla, mutta lopullisen päätöksen teen vasta, kun tiedän enemmän.

De Bruynella on jäljellä korkeintaan viisi ottelua City-paidassa Valioliigassa sekä FA Cupin välierä Nottingham Forestia vastaan.