Man Cityn huippulupaus loistaa vieraassa roolissa – Pep Guardiolta ja Ilkay Gündoganilta kehuja

Pep Guardiola on tyytyväinen Nico O’Reillyn onnistumiseen vieraalla pelipaikalla. Manchester Cityn akatemiakasvatti on tehnyt vaikutuksen saatuaan mahdollisuuden edustusjoukkueessa.
O’Reillysta tuli 20 vuoden ja 29 päivän ikäisenä Man Cityn historian neljänneksi nuorin pelaaja, joka on onnistunut maalinteossa peräkkäisissä valioliigaotteluissa 2-0-voitossa Evertonin vieraana lauantaina. Nuorukaisen edellä listasa ovat vain Kelechi Iheanacho, Gabriel Jesus ja Phil Foden.
Guardiola on peluuttanut hyökkäävää keskikenttäpelaajaa O’Reillya myös vasemman laitapuolustajan roolissa. City-lupauksen otteet vieraalla pelipaikalla ovat vakuuttaneet espanjalaisen.
– Hän ei ole niinkään vasen laitapuolustaja. Sanoisin että kaikki vasemmat laitapuolustajamme ovat tehneet maaleja. Ennen se oli Josko Gvardiol ja nyt Nico. Hän on hyökkäävä keskikenttäpelaaja, Guardiola kommentoi BBC:lle.
– Hän on saapunut akatemiasta ja auttanut paljon meitä. Olen enemmän kuin kiitollinen siitä. Hän on käyttänyt mahdollisuutensa.
Myös Cityn kokenut keskikenttäpelaaja Ilkay Gündogan on ollut vaikuttunut O’Reillyn sisääntulosta edustusjoukkueeseen. City-kasvatti on pelannut tällä kaudella yhteensä 14 ottelua seurassa ja tehnyt viisi maalia kaikki kilpailut mukaan lukien.
– Kyse ei ole lahjakkuuden ja laadun suhteen vain hänen koostaan, vaan hän pelaa vasemman laitapuolustajan roolissa pelipaikalla, joka ei ole hänelle luonnollinen. Hän on pärjännyt viime viikot loistavasti, Gündogan kehui.
– Hänellä on tekninen kyky ja ajoitus saapua boksiin oikeaan aikaan ja tehdä tärkeitä maaleja. Olen hyvin onnellinen hänen puolestaan.
City kohtaa seuraaavaksi Valioliigassa kotonaan Aston Villan tiistai-iltana. Guardiolan ryhmä on Valioliigan sarjataulukossa neljäntenä pisteen kuudentena majailevaa Villaa edellä.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Arsenal jyräsi lähes varman sarjaputoajan – Chelsealta elintärkeä nousu vieraissa
- Kevin De Bruynen ura saattaa jatkua Englannissa: ”Olen avoin”
- Bruno Fernandesin pitkä putki poikki – viimeksi tammikuussa 2022
- Mikel Arteta ei aio antaa Liverpoolille juhlia
- Antony kommentoi välejään Rúben Amorimin kanssa – Man Unitedissa epäonnistunut miljoonahankinta loistaa nyt lainalla
- Man Cityn huippulupaus loistaa vieraassa roolissa – Pep Guardiolta ja Ilkay Gündoganilta kehuja
- Raivostunut Ollie Watkins välitti tiukan viestin Unai Emerylle: ”Annoin hänen kuulla siitä”
- Aston Villa katkaisi Newcastlen voittoputken tylyin lukemin
- West Hamin Niclas Füllkrugilta ankaraa palautetta omilleen: ”Olen hyvin vihainen”
- Newcastle hankkimassa laiturilupauksen Espanjasta
- Raivostunut Ollie Watkins välitti tiukan viestin Unai Emerylle: ”Annoin hänen kuulla siitä”
- Antony kommentoi välejään Rúben Amorimin kanssa – Man Unitedissa epäonnistunut miljoonahankinta loistaa nyt lainalla
- Mikel Arteta ei aio antaa Liverpoolille juhlia
- West Hamin Niclas Füllkrugilta ankaraa palautetta omilleen: ”Olen hyvin vihainen”
- Man United -legenda syyllistyi pahoinpitelyyn syntymäpäiväjuhlillaan – nyt jaettiin rangaistus
- Arne Slot: Tämä tekisi Liverpoolin kesästä onnistuneen
- Man Cityn huippulupaus loistaa vieraassa roolissa – Pep Guardiolta ja Ilkay Gündoganilta kehuja
- Aston Villa katkaisi Newcastlen voittoputken tylyin lukemin
- Aaron Ramseylle uran ensimmäinen valmennuspesti
- Philippe Coutinho avoimena uransa käänteestä: ”Minulla oli unelma”