Valioliigassa alkaa käydä kuhina kesän siirtomarkkinoiden alla.

Yksi himoituimmista pelaajista on Bournemouthin Dean Huijsen.

Espanjalais-hollantilainen Huijsen siirtyi viime kesänä Juventuksesta Bournemouthiin 15,2 miljoonan euron kaupassa. Nyt näyttäisi siltä, että 20-vuotias toppari siirtyy eteenpäin vain yhden kauden jälkeen.

Toimittaja Fabrizio Romano tietää kertoa, että Huijsen ei ole vielä päättänyt ensi kauden osoitettaan mutta että pelaajan sopimuksessa oleva 50 miljoonan punnan ulosostopykälä aktivoidaan varmuudella.

Romanon mukaan Huijsenin perässä ovat vahvasti Chelsea, Liverpool ja Arsenal. Myös Bayern München ja Real Madrid ovat mahdollisia suuntia, joskin Bayernin pitäisi ensin myydä pelaajia ja Real Madrid ei ole vielä tehnyt lopullista päätöstä siirtomarkkinatarpeistaan.

Huijsen on tällä kaudella pelannut kaikki kilpailut mukaan lukien 31 ottelua. Vahvat otteet toivat maaliskuussa debyytin Espanjan A-maajoukkueessa.

LUE MYÖS