Liverpool varmisti viikonloppuna Valioliigan mestaruuden murskaamalla Tottenhamin kotikentällään Anfieldilla. Vaikka mestaruus varmistui, kaikki joukkueen pelaajat eivät automaattisesti saa mestaruusmitalia.

Virallisten sääntöjen mukaan pelaajan on tehtävä vähintään viisi sarjaesiintymistä saadakseen mitalin. Seura saa kaikkiaan 40 mitalia ja voi jakaa ne haluamallaan tavalla pelaajille, jotka eivät täytä mitalikriteereitä tai muulle henkilökunnalle.

Tällä hetkellä kuusi Liverpoolin pelaajaa ei täytä automaattisia vaatimuksia: Federico Chiesa, Vitezslav Jaros, Jayden Danns, Tyler Morton, James McConnell, Trey Nyoni.

Seura voi siis halutessaan palkita nämä pelaajat mestaruusmitalilla, vaikka virallinen pelimääräraja ei täyttyisikään. Kuusikosta Chiesa tulee todennäköisesti ehdon täyttämään, sillä on esiintynyt tällä kaudella neljässä ottelussa eikä ole loukkaantuneena tällä hetkellä.

LUE MYÖS